Spracovanie hrozna ako aj výroba vína na Slovensku sa lokalizuje do oblasti jeho pestovania. Vinič hroznorodý (Vitis vinifera) sa na území dnešného Slovenska pestuje viac ako dvetisíc rokov. Slovensko je jednou s najsevernejšie položených krajín v Európe kde sú priaznivé klimatické a iné prírodné podmienky vhodné na pestovanie viniča. Na Slovensku je koncipovaných šesť vinohradníckych oblastí : Malokarpatská, Juhoslovenská, Stredoslovenská, Nitrianska, Východoslovenská a Slovenská tokajská vinohradnícka oblasť. Tie sa ďalej členia na vinohradnícke rajóny a vinohradnícke obce.

Slovenské víno sa podľa cukornatosti hrozna , alebo muštu z ktorého bolo vyrobené, podľa alkoholu prítomného v ňom, podľa odrody viniča, podľa spôsobu úpravy a podľa kvality člení na (zákon NR SR č.332/1996 Z. z. o vinohradníctve a vinárstve):

a) stolové víno - vyrába z hrozna, ktoré dosiahlo cukornatosť najmenej 13kg na 100 l muštu. Stolové víno sa nesmie označiť názvom odrody a názvom vinohradníckej oblasti, rajónu, alebo obce;

b) akostné víno - vyrába sa z hrozna ktoré dosiahlo cukornatosť najmenej 16 kg na100 l muštu, ďalej sa člení na odrodové a značkové;

c) výberové víno s prívlastkom

  • kabinetné - vyrobené z hrozna s cukornatosťou najmenej 19 kg na 100 l muštu,
  • neskorý zber - vyrobené z hrozna s cukornatosťou najmenej 21 kg na 100 l muštu,
  • výber z hrozna - vyrobené z hrozna s cukornatosťou najmenej 22kg na 100 l muštu,
  • bobuľový výber - vyrobené z hrozna s cukornatosťou najmenej 25 kg na 100 l muštu,
  • hrozienkový výber - vyrobené z hrozna s cukornatosťou najmenej 29kg na 100 l muštu,
  • ľadový zber - vyrobené z hrozna zberaného po poklese teplôt pod bod mrazu s cukornatosťou najmenej 27 kg na 100 l muštu;

d) tokajské víno zo slovenskej Tokajskej vinohradníckej oblastina jeho výrobu možno použiť iba hrozno vypestované v registrovaných vinohradoch Tokajskej vinohradníckej oblasti. Podľa spôsobu zberu hrozna, použitej technológie výroby a zloženia sa člení na : tokajské samorodné suché, tokajské samorodné sladké, tokajská Lipovina, tokajský Furmint, tokajský Muškát žltý. Podľa množstva pridaných cibéb (bobuľa hrozna, ktorá zoschla, „zhrozienkovatela“ na viniči, obsahuje 40 – 60 % cukru a spravidla je napadnutá ušľachtilou hubou) sa tokajský víno člení na : tokajský výber 3-, 4-, 5-, alebo 6-putňový;

e) upravované víno - vyrába sa z muštu alebo z vína druhotným kvasením alebo ich úpravou. Člení sa na víno šumivé, akostné šumivé, akostné aromatické šumivé, perlivé, sýtené, dezertné aromatizované, likérové.

f) víno na priemyselné spracovanie

Výroba vína podľa jednotlivých vinohradníckych oblastí Slovensku

Malokarpatská vinohradnícka oblasť

Má 12 rajónov (5970 ha viníc). Oblasť poskytuje ideálne podmienky na zrodenie dobrého vína. Vyznačujú sa decentnou vôňou a plnou, kyslastou chuťou. Takmer každá obec pod Malými Karpatami sa predstaví svojim typickým vínom – napr. Limbach Silvánskym zeleným, Modra Rizlingom rýnskym, Orešany Modrým portugalom. Vyrábajú sa tu i vína z odrôd Veltlínske zelené, Rizling vlašský a Frankovka modrá Račianska frankovka. K najvýznamnejším výrobcom v tejto oblasti patria Vitis Pezinok a.s. (známy aj výrobou nealkoholického nápoju Vinea a vínnych destilátov – Karpatské Brandy) a vinohradnícka spoločnosť Modra s.r.o..

Ďalej môžeme spomenúť výrobcov ako sú Matyšák , Víno Ludvik spol. s.r.o., Hacaj spol. s.r.o. a VPS Pavelka & Sobolič spol s.r.o. z Pezinka, Richard Bríza, Víno Miroslav Dudo, Vinkova a natur VIN z Modry, Vínoprodukt a.s. z Bratislavy-Rača (známy aj výrobou korenistých vermútových vín), Villa Vino Rača, a.s., Valenta z Vajnor, Karpatská perla spol. s.r.o. zo Šenkvíc, Mrva & Stanko a Vinesa spol. s.r.o. z Trnavy, Víno-Masaryk zo Skalice, Pegas z Častej, JM Vinárstvo z Dolian, Bočko z Orešian, Limbašské vinohradnícke družstvo, vinohradnícke družstvo Bratislava-Vinohrady, PD Svätý Jur...

Juhoslovenská vinohradnícka oblasť

Má 8 rajónov (6167 ha viníc). Predstavuje vínorodý kraj, kde vďaka hojnosti tepla, slnečného svitu i vlahy vznikajú veľmi kvalitné vína. Pestujú sa Rulandské modré, biele a šedé Tramín červeným, Cabernet sauvignon a iné odrody, z ktorých sa vyrábajú spomínané znamenité vína. Známym výrobcom vína z tejto oblasti je Miroslav Petrech.

Stredoslovenská vinohradnícka oblasť

Má 7 rajónov (2368 ha viníc). Vína tejto oblasti sú čisté a svieže. Pestuje sa Rizling vlašský, Veltlínske zelené, Rulandské biele, ktoré údajne pripomínajú kyticu lúčnych kvetov. Z červených vín je významné víno z odrody Frankovka modrá a Cabernet sauvignon. Kráľom stredoslovenských vín je však Tramín červený. Dominantným výrobcom vína v stredoslovenskej vinohradníckej oblasti je Agro – Movino spol. s.r.o. z Veľkého Krtíša. Ročne vyprodukujú 3,5 mil. litrov vína. Spoločnosť Natural – Alimentaria spol. s.r.o. z Veľkého Krtíša sa riadia filozofiou ekologickej výroby a výrobou tzv. biovín.

Nitrianska vinohradnícka oblasť

Zahŕňa 9 rajónov (4029 ha viníc). Široké spektrum vín tejto oblasti ponúka vína tiché aj šumivé, mladé i vyzreté, ľahké i extraktívne, menej voňavé i decentne aromatické. Víno Nitra je najvýznamnejším producentom vína tejto oblasti. Ich tiché i šumivé vína (Sekt Pálfy) sú tradične lákavé. Firma Hubert J.E., spol. s.r.o. je významným stredoeurópskym výrobcom šumivých vín. Ročne vyprodukujú 7 mil. fliaš sektu. Vinanza vo Vrábľoch (ročne 1,2 mil. litrov vína) a Vinárske závody v Topoľčiankach (ročne 3,5 mil. litrov vína) produkujú expresívne čisté a lákavé vína.

Východoslovenská vinohradnícka oblasť

Má 4 rajóny (1526 ha viníc). Tu sa rodia expresívne odrodové vína ako Rizling vlašský, Müller Thurgau a Tramín červený. darí sa tu i Frankovke modrej. Tibavský podnik VÍNO VIN spol. s.r.o. ponúka vína na ktorých si pochutil aj Gérard Depardieu. Táto spoločnosť ročne vyprodukuje 3 mil. litrov vína ročne a časť produkcie je určená na liturgické potreby grécko-katolíckej cirkvi.

Slovenská tokajská vinohradnícka oblasť

Zahŕňa niekoľko obcí (987 ha viníc). Z Maďarska do juhovýchodného cípu Slovenskej republiky zasahuje tokajská oblasť. Tu na tufových pôdach sopečného pôvodu sa pestujú odrody viniča ako sú Furmint, Lipovina a Muškát žltý, ktoré za pomoci ušľachtilej plesne Bortrytis cinerea plodia zlatisté strapce, ktorých oxidatívnym spracovaním vzniká tokajské víno. Významní producenti tejto oblasti sú firma Zlatý Strapec Viničky, ktorá ročne vyprodukuje okolo 1000 hl vína, J.&J. Osrtrožovič z Veľkej Tŕne ( ročne 300 000 litrov vína), Tokaj vín spol. s.r.o. z Malej Tŕne (ročne 200 000 litorv vína).

Odporúčané weby