Obyčajné špongie možno použiť na omnoho viac než len čistenie! Všetci sme sa začali snažiť byť šetrnejší k životnému prostrediu a snažíme sa nájsť vhodné alternatívy pre plasty. Máte už doma balenie špongií a chcete ich využiť aj na iné alternatívy než len na čistenie? Prečítajte si týchto pár trikov.

Klíčenie semienok

Špongie môžu byť veľmi užitočné v prípade, že si plánujete založiť malú zeleninovú záhradu, ale neviete, kde začať. Dajte vlhkú špongiu na tanier a umiestnite semená, ktoré chcete nechať vyklíčiť na vrch, pričom ponechajte dostatok priestoru medzi nimi. Umiestnite sklenenú misku hore dnom, aby ste v podstate vytvorili terárium. Dajte si domáce terárium na svetlé miesto a vaše semená budú klíčiť o sto šesť!

Zalievanie rastlín

Už vám semienka vyklíčili? Potom môžete špongiu použiť znovu! Tento tip samozrejme funguje aj pre iné rastliny - nielen pre semená, ktoré ste sami naklíčili. Umiestnite špongiu do kvetináča (budete ju možno musieť kvetináču prispôsobiť) a potom naplňte kvetináč zeminou. Ak náhodou dáte svojej rastline vody príliš veľa, špongia absorbuje prebytočnú vodu.

Chladnička

Pravidelne si z chladničky vyberiete kúsok ovocia, ktoré je mäkké alebo dokonca plesnivé? Potom vyskúšajte umiestniť špongie do chladničky s čerstvým ovocím a zeleninou. Obzvlášť ovocie nemá rado vlhkosť a vďaka tomu sa môže začať tvoriť pleseň o niečo rýchlejšie. Špongia absorbuje vlhkosť a tým chráni ovocie. Pravidelne ju však vyžmýkajte, aby ste sa vyhli opačným účinkom.

Ľadové balenie

Chcete, aby váš obed zostal chladný, bez toho, aby ste museli so sebou ťahať ťažkú prenosnú chladničku? Nebojte sa; môžete si ľahko vyrobiť jednoduchý ľadový obal. Tento domáci ľadový obal je opakovane použiteľný a super lacný! Všetko, čo potrebujete, je špongia a uzatvárateľné plastové vrecko. Navlhčite špongiu a vložte ju do uzatvárateľného vrecka. Uistite sa, že ste ju riadne zapečatili a potom ju vložte do mrazničky cez noc. Výsledok? Ľahko použiteľný ľadový obal! Akonáhle sa voda roztopí, špongia ju znovu absorbuje, takže sa nemusíte starať o vlhkosť.

Pečiatky

Práve výroba pečiatok je veľmi zábavná spolu s deťmi, alebo vnúčatami! Ak ste obzvlášť šikovný, môžete hubky rezať do všetkých typov tvarov, ako sú srdcia, diamanty, kruhy a možno aj hviezdy. Pomocou týchto špongiových pečiatok a rôznych farieb budú vaše deti schopné vtlačiť zábavné tvary do svojich výtvorov. Zábavná činnosť na daždivý deň!

Odložte vianočné ozdoby

Staré špongie môžete veľmi ľahko použiť na uchovávanie malých krehkých predmetov, alebo šperkov. Špongie sú ohýbateľné, ľahko tvarovateľné a prispôsobivé. To z nich robí ideálny materiál práve na odkladanie malých a krehkých vecí.

Zbavte sa chĺpkov a žmolkov

Použite drsnú stranu čistiacej hubky, aby ste opatrne odstránili žmolky a vlákna zo svetrov. Ľahko trite textíliu a všimnete si, že tie škaredé žmolky sa v priebehu času stratia, takže váš sveter bude opäť vyzerať krajšie.

Odstráňte tapetu

Odstránili by ste tapetu, ale neviete ako? Nie je potrebné podliehať panike! Pomocou špongie môžete tapetu jednoducho uvoľniť. Zmiešajte avivážny prostriedok a teplú vodu a namočte špongiu. Správne ju vyžmýkajte a špongiou utrite tapetu, aby ste uvoľnili lepidlo.

Chráňte svoje podlahy

Chceli by ste chrániť svoju podlahu? Stačí nakrájať špongiu na malé kúsky a prilepiť tieto kúsky na nožičky nábytku.

Už si rozširujete zásoby špongií aj vy?

Odporúčané weby