Uhorky používame často pretože sú veľmi chutné a praktické. Sú skvelé do šalátov a poskytujú nám mnoho živín. Môžete ich tiež jednoducho pestovať vo vlastnej záhrade, kde nevyžadujú žiadnu extra starostlivosť. Viete však aké zázraky robia s naším telom? Uhorky konzumujeme všetci, vrátane mňa, pravdepodobne celoročne.

Moju maličkosť však táto nenápadná zelenina zaujala natoľko, že som pre vás spísala ako ju využiť efektívne a nielen ako súčasť našej pestrej stravy. Uvidíte, že má skutočne veľmi široké využitie a to nehovoriac o všetkých veľmi prospešných látkach, ktoré obsahuje. Možno vás tento článok presvedčí o tom, že ich zaradenie do jedálnička je viac než vhodné a zdravé...

- Uhorky obsahujú draslík, vitamín C, vitamín K, ako aj mangán a fosfor, horčík, kyselinu pantotenovú a vitamín A. Majú nízku hladinu sodíka, cholesterolu a nasýtených tukov. Vďaka týmto látkam si posilníte imunitu a tiež vás zaiste poteší, že sa podieľajú na zlepšení kvality pleti. Vďaka obsahu vody, draslíka a magnézia pomáha uhorka proti opuchom, suchej, ale aj spálenej pokožke. To oceníte predovšetkým v lete, takže okrem kyslej smotany skúste na spálenú kožu použiť napríklad aj plátky uhorky.

- Uhorky sú náhradou za kofeín, takže vždy, keď sa cítime unavení, poskytnú nám dostatok sacharidov a vitamínov B. Zmierňujú tiež napríklad pálenie záhy. A aj napriek povzbudzujúcemu účinku pomáhajú stabilizovať krvný tlak.

- Aby sme zabránili oroseniu zrkadla, stačí ak ho pred kúpaním potrieme rubom uhorky.

- Pomocou uhorky sa môžete zbaviť aj niektorých škodcov vo vašej záhrade. Dajte plátky uhorky do hliníkovej nádobky. Hliník a uhorky budú spolupracovať a škodcovia pôjdu preč.

- Môžete sa tiež zbaviť celulitídy tým, že si dané miesto potriete uhorkou. Vďaka kolagénu posilní vašu pokožku. To tiež môže byť užitočné proti vráskam.

- Ak trpíte bolesťami hlavy uhorka vám môže pomôcť! Je to veľmi jednoduché, stačí ak budete jesť uhorky pred spaním. Uhorky sú totiž plné elektrolytov, vitamínov B a cukru, ktorý pomáha udržať rovnováhu v organizme. Ak máte navyše problémy s dodržaním pitného režimu počas dňa, ktorý vo väčšine prípadov nesie zodpovednosť za prípadné bolesti hlavy uhorka je pre vás skvelou voľbou práve preto, že ju z 90% tvorí práve voda.

- Ak máte pocit hladu, no ešte nenastal správny čas na jedlo, dajte si uhorky. Majú nízky obsah kalórií. Vďaka vysokému obsahu vody a práve spomínanému nízkemu obsahu kalórií je skvelou potravinou pre tých, čo chcú niečo urobiť so svojou líniou. Navyše ju môžeme pridávať do rôznych šalátov, ale jesť ju takpovediac sólovo. Vláknina, ktorú obsahuje nám navyše zlepšuje trávenie a živiny sa v tenkom čreve lepšie vstrebú.

- Môžete ich tiež použiť na čistenie či leštenie. Natrite uhorkou svoje topánky a budú lesklejšie než kedykoľvek predtým. Navyše ich povrch bude lepšie odpudzovať vodu.

- Uhorky majú využitie aj ako lubrikant. Nakrájajte uhorky a natrite nimi danú oblasť.

- Môžu znížiť úroveň stresu. Nakrájajte uhorku a dajte ju do do vriacej vody. Para má vďaka minerálom perfektné účinky. Uhorky tiež pomáhajú naším obličkám, pretože znižujú hladinu kyseliny močovej, vyplavovať z tela toxíny a tak pomáhajú k lepšiemu fungovaniu obličiek. Dokonca sú užitočné aj pri odstraňovaní obličkových kameňov. A kvôli spomínanému znižovaniu kyseliny močovej by ich mali jesť hlavne ľudia trpiaci dnou.

- V snahe zbaviť sa zlého dychu by ste si mali dať plátok na jazyk a stlačiť ho smerom k podnebiu. Látky, ktoré uhorka obsahuje budú eliminovať zlý zápach. Navyše nám pomáhajú pri bolestivých zapálených ďasnách.

- Môžete ich používať aj ako čistiaci prostriedok. Stačí potrieť rubom povrchy z nerezovej ocele, drezy a batérie. Budú žiariť ako nové.

- Tiež to môže odstrániť známky od pier, pasteliek a fíx. Stačí len utrieť povrch vonkajšou časťou uhorky.

O mnohých výhodách ste ani len netušili však? Pravdou teda ostáva, že uhorka je viac užitočná ako sa na prvý pohľad mohlo zdať. Táto nenápadná zelenina tak stojí nielen za zmienku, ale určite aj o zaradenie do jedálnička, ale i do domácnosti ako plnohodnotný spoločník pri domácich prácach.

Odporúčané weby