V súčasnosti na trhu so spotrebičmi a bielou technikou existuje množstvo značiek. Výber medzi jednotlivými typmi chladničiek, mrazničiek a iných domácich spotrebičov sa na prvý pohľad môže javiť ako triviálna vec, ale v skutočnosti existuje mnoho aspektov, ktoré by mal človek zohľadniť pri výbere správneho kuchynského pomocníka.

Správna voľba vám totižto môže výrazne zjednodušiť život a skrátiť čas strávený pri domácich prácach. Taktiež môžete ušetriť množstvo financií, pretože cena energií sa neustále zvyšuje, ale v neposlednom rade treba dbať aj na životné prostredie.

Najpotrebnejšie spotrebiče

Domáce a kuchynské spotrebiče sa stali nenahraditeľnou súčasťou vašich domovov a bez nich by ste si už azda ani nevedeli predstaviť život. Denne vám uľahčujú prácu pri príprave a zohrievaní pokrmov, uskladňovaní a úprave potravín, pri upratovaní, praní, žehlení a dokonca aj pri skrášľovaní a kozmetických úpravách vášho tela (malá elektronika ako kulmy a fény na vlasy, elektrické zubné kefky, depilátory, infralampy a iné).

Zatiaľ čo bez niektorých spotrebičov by sme sa pokojne zaobišli, sú aj také, ktoré sú už naozaj nevyhnutné. Vedeli by ste si predstaviť život bez chladničky či mrazničky? Nakupovať každý deň čerstvé potraviny a variť každý deň nové jedlá by sa asi nikomu nechcelo a hlavne málokto má dnes na to čas. Chladnička je preto asi najpotrebnejším spotrebičom v každej domácnosti, ktorý nám výrazne uľahčuje život.

S ohľadom na životné prostredie

Mnohí z vás možno pri výbere spotrebičov zohľadňujú najmä cenu, ale pri kvalitných a výkonných pomocníkoch sa neoplatí šetriť a radšej sa treba zamerať na ich prednosti a investovať aj do drahších kúskov, pretože táto investícia sa vám časom určite vráti.

V prípade spotrebičov, ktoré majú nepretržitú prevádzku 24 hodín 7 dní v týždni, hlavne pri  chladničkách a mrazničkách, by ste mali zvážiť ročnú spotrebu energie (kWh). Zo svojho rodinného rozpočtu viete v závislosti od spotreby energie, veľkosti a objemu chladničky ušetriť orientačne 30 až 100 eur za rok, čo nie je zanedbateľná položka.

Existuje priama úmera medzi spotrebou energie a ochranou životného prostredia. Na pamäti by ste mali mať, že čím má váš spotrebič vyššiu energetickú triedu, tým viac prispievate k ochrane prírody, keďže netreba vyprodukovať toľko dodatočnej energie.

Čo sa týka inej bielej techniky, napr. pri práčkach, je dôležité zohľadniť aj spotrebu vody na jedno pranie.

Čas strávený v kuchyni

Zatiaľ čo ženy sa pri výbere kuchynských spotrebičov riadia viac ich vizuálnou stránkou, muži zohľadňujú praktickosť a technické parametre kupovanej veci. Medzi najdôležitejšie parametre patrí výkon daného spotrebiča, pretože platí, že čím vyšší výkon, tým viac ušetreného času. Najlepším príkladom je azda rýchlovarná kanvica, ktorá vám môže ušetriť aj 3 minúty času pri príprave ranného čaju či kávy a vy sa tak môžete venovať iným činnostiam.

Technologické inovácie

V posledných dekádach ľudstva nám do života čoraz viac zasahujú technológie, ktoré primárne slúžia na uľahčovanie nášho života. V mnohých spotrebiteľských testoch zameraných na chladničky a mrazničky sú najobľúbenejšími kombinované chladničky s mrazničkami v energetickej triede A+++, ktoré nielen šetria energiu, ale aj výborne chránia potraviny. TOP 1 na trhu medzi chladničkami je kombinovaná a zabudovaná chladnička od Whirlpool, ale medzi najpredávanejšie patria značky aj Samsung a Gorenje.

Z hľadiska doplnkových funkcií asi najdôležitejšieho spotrebiča domácnosti dominuje slovo No Frost funkcia. Tento systém jednak odstraňuje námrazu a zabraňuje tvorbe ľadu v mrazničke a zabezpečuje tú správnu mikroklímu, ktorá zabraňuje vysýchaniu potravín, ničí bakteriálne osadenstvo i nepríjemný zápach vo vnútri spotrebiča, čím predlžuje čerstvosť a trvanlivosť uskladnených potravín. Ďalšou z prospešných vlastností novodobých chladničiek je systém Humidity Control alebo Fresh Control, prítomný vo veľkej zásuvke na zeleninu a ovocie, pomocou ktorého môžete nastavovať vami požadované úrovne vlhkosti. Tieto potraviny si tak zachovajú dlhšie sviežosť, čerstvosť a prirodzený obsah vitamínov. Výhodná je aj funkcia DynamiCooling, ktorá udržiava rovnomernú teplotu v celej chladničke a zároveň prispieva aj k úspore energie.

Voľné alebo vstavané?

Pri zariaďovaní novej kuchyne mnohí z vás určite riešia to, či je lepšie nové spotrebiče zabudovať do kuchynskej linky alebo kúpiť len tie voľne stojace. Pri chladničkách, ktoré majú rôznu veľkosť a objem, je asi výhodnejšie voľné státie a ich umiestnenie tak, aby vhodne doplnili nábytok v kuchyni. Zároveň zabudovanie chladničky môže spôsobiť jej prehrievanie a v prípade pokazenia by ste jej vstavaním mohli prísť o záruku.

V prípade umývačiek riadu, sporákov a mikrovlniek je výhodnejšie ich zabudovanie do linky. Hoci voľne stojace sú určite lacnejšie, pozitíva zabudovania vás pravdepodobne presvedčia o tejto alternatíve. Výhodou je najmä ich kompaktnosť a presné „zapadnutie“ do nábytku v kuchyni. Nemusíte riešiť vyvyšovanie sporáka, ktorého výška je väčšinou nižšia, ako je bežná výška kuchynských liniek, a takisto ani neustále padanie zvyškov jedla do škáry vzniknutej medzi sporákom a kuchynskou linkou. Údržba varnej dosky, ktorá je priamo zasadená do pracovnej dosky, je oveľa jednoduchšia. Elektrickú rúru spolu s mikrovlnkou môžete zasadiť do vyššej skrine a tak sa nemusíte zakaždým pri pečení a zohrievaní jedál zohýnať. Umývačky riadu sú väčšinou biele, a tak sa ich zabudovaním do linky môžete vyhnúť tomu, že by dvierka umývačky neladili s ostatnými spotrebičmi v kuchyni z nehrdzavejúcej ocele.

Nech už sa pri kúpe spotrebičov rozhodnete akokoľvek, zohľadňujte najmä ich úspornosť a praktickosť v domácnosti, pretože zlý výber vám môže dlhé roky komplikovať chod domácnosti.

Odporúčané weby