Elektrobicykel je druh bycikla, ktorý jazdcovi pomáha v pohybe prostredníctvom elektromotora. Elektrický pohom uľahčuje šliapanie do pedálov a preto je potrebné vynaložiť menej námahy a zároveň možné prejsť jednoduchšie väčšiu vzdialenosť, čo robí z takéhoto bicykla ideálnu športovú potrebu napríklad pre osoby s nižšou fyzickou kapacitou.

Elektrobicykle bývajú vyhotovené, ako mestské, horské, trekové, skladacie a pod, takže je možné vybrať si ideálny bicykel pre aktivitu, ktorej sa chcete venovať.

Rozdiel vo vzhľade elektrobicykla oproti klasickým bicyklom je takmer nepostrehnuteľný - predošetkým je možné si všimnúť batériu osadenú spravidla na rámovej trubke. Často sa na ich výrobu používajú rovnaké komponenty ako je tomu u bežných bicyklov. Elektrobicikle sú samozrejme ťažšie. Dojazd na jedno nabitie sa pohybuje od 100-200 km. Batéria vydrží nabitá približne od 2-4 hodín. Tieto parametre sú závislé od konkrétneho výrobcu a používania elektrobicykla. Je potrebné preveriť si ponuku elektrobicyklov a vybrať si kvalitu.

Mohlo by sa zdať, že pri elektrobicykli ide o určitý druh mopedu, avšak pre jazdu na taktomto bicykli nie je potrebný vodičský preukaz.Je potrebné preveriť si kontrétne zákony a, pretože ak elektrobicykel používate bez pedálovania, výlučne na eletropohon, podľa niektorých zákonov je takto používaný bicykel vlastne moped a pre jeho používania platia konkrétne ustanovenia - napr. mať evidenčné číslo, poistenie a pod. Dopomoc elektromotoru pri aktívnom šliapaní je obmedzená podľa platných noriem na 25 km/h. Nad touto hranicou už musí jazdec šliapať bez dopomoci.

Elektrický pohon býva najčastejšie umiestnený v jednom z nábojov bicykla, alebo v stredovom zložení. Aktivuje sa pri šliapaní a intentzitu elektropohonu určujete ovládaním umiestnenom na riaditkách. Elektrickú dopomoc je možné samozrejme taktiež úplne deaktivovať, alebo prejsť na čisto elektrický pohon bez nutnosti šliapania. Dôležitým faktorom pri výbere elektrobicykla bude logicky kapacita batérie. Bežne používané eletromotory pre tento typ bicyklov majú maximálny výkon 250 W. Motor je riadený riadiacou jednotkou, pričom je spravidla možné nastaviť 3-9 stupňov elektrickej dopomoci.

Odporúčané weby