V našich končinách sa čoraz viac udomácňuje aktívny životný štýl ako kompenzácia sedavých a psychicky náročných zamestnaní. Skialpinizmus nie je výnimkou a teší sa stále väčšej popularite, ktorá ide navyše ruka v ruke s klesajúcimi cenami skialpinistickej výstroje.
Čo je skialpinizmus?
Skialpinizmus je horské športové odvetvie, v zjednodušenej podobe pohyb na lyžiach v teréne, pričom okrem zjazdu a pochodu, zahŕňa i výstupy na lyžiach do kopcov. Umožňuje opusťiť preplnené zjazdovky a užiť si čaro divokej prírody. Skialpinizmus v jeho najextrémnejšej forme zahŕňa strmé výstupy, hraničiace s horolezectvom, ako aj strmé, náročné zjazdy v horách.
Najpopulárnejšou formou skialpinizmu možno označiť skiturizmus - prevádzkovaný v menej extrémnych podmienkach - ide v podstate o ľašie prechody hôr a jednoduchšie túry bez strmých výstupov resp. zjazdov, ktoré zvládnu aj bežní turisti, prípadne málo zdatní lyžiari. Jedná sa predovšetkým o šliapanie na lyžiach v pekných prírodných scenériách. Navyše je možné ušetriť na vlekoch a spúšťať sa v panenskom - neporušenom snehu a tak tvoriť vlastnú stopu, čo predstavuje námahu, avšak aj radosť, ktorú v bežnom lyžiarskom stredisku neokúsite.
Ak sa rozhodnete pre skialpinizmus, je dôležité naštudovať základné pravidlá ohľadne pohybu v lavinóznom teréne, prvej pomoci, na čo existuje príslušná literatúra a kurzy.
Základné vybavenie
Ako vo všetkých športových odvetviach, rovnako pri skialpinizme existuje nepreberné množstvo výrobcov vybavenia a ponuka je pomerne široká.Vývoj dospel veľmi ďaleko a je možné vyberať z rôznych materiálov a systémov, ktoré sú neraz špecifické pre konkrétne odvetvie a špecializáciu skialpinistickej činnosti.
Ak sa však rozhodujete skialpinizmus len vyskúšať, je samozrejme rozumné neinvestovať ihneď do vlastnej výbavy. Jedná sa o pomerne vysokú sumu, nie je to najlacnejší šport. Preto je ideálnou možnosťou využiť požičovne skialpinistického výstroja, prípadne inú podobnú možnosť. Takto si môžete vyskúšať, aký druh výbavy vám bude vyhovovať a či vás tento šport vôbec oslovuje.
V prípade, že sa chcete skialpinizmu venovať a zakúpiť vlastný výstroj na bežnú skituristiku v horách postačia aj lacnejšie modely jednotlivých častí výstroja. Ceny sú dnes už pomerne priaznivé a je možné výhodne nakúpiť aj používanú výbavu.
Čo sa týka oblečenia postačí vám výstroj, ktorú bežne používate na zimné výlety do hôr. Špecialisti používajú skialpinistické kombinézy. Za zmienku stoja taktiež nohavice, ktoré by mali umožňovať obtiahnutie vrchnej časti lyžiarky - mali by byť dostatočne široké. Nie je to však nutné, nohavice môžete mať zapravené aj vnútri samotnej lyžiarky.
Lyže
Skialpinistikcé lyže sú špecifické ako celý skialpový výstroj. Obyčajne bývajú kratšie, širšie a ľahšie ako klasické zjazdové lyže. Lyže majú zväčša špecifickú možnosť upnutia skialpinistického pásu. Mierkou pre správnu dĺžku zvykne byť pravidlo, že skialpinistická lyža má dosahovať od zeme po koreň nosa. S kratšími lyžami sa totiž ľahšie manévruje v komplikovanom teréne.
Treba mať na pamäti, že v neupravenom teréne sa lyžuje úplne inak ako na upravenej zjazdovke. Na ľahších túrach vás napríklad môže prekvapiť tvrdý, zľadovatelý terén. Pri zjazdoch v hlbokom snehu je nutné mať zvládnutú techniku. Neobvyklú záťaž bude zo začiatku predstavovať lyžovanie s batohom.
Pásy
Skialpinistické pásy sú časťou výstroja, ktorá charakterizuje tento šport. Dobrý a správne udržiavaný pás určuje, či sa budete kĺzať s námahou alebo ľahko, alebo či sa budete pri výstupoch prekĺzavať dolu svahom. Pásy slúžia v prvom rade na zabezpečenie protisklzovej funkcie v stúpaniach a dostatočného odrazu a sklzu pri šliapaní v relatívne rovnom teréne. Kedysi na tento účel slúžila srsť zvierat, konrétne tuleňov. V dnešnej dobe sú k dispozícii syntetické, mohérové (vlna oviec) a kombinované pásy, ktoré sa lepia na sklznicu lyže špeciálnym lepidlom. Syntetické pásy majú vyššiu odolnosť a horší sklz ako mohérove, a rovnako je to aj v prípade ich nasiakavosti vlhkosťou. Ideálne vlastnosti pásov s ohľadom na cenu sa dosahujú kombináciou uvedených materiálov zväčša v pomere 30% mohér, 70% syntetika.
Samozrejmosťou je, že pásy musia sadnúť na vaše lyže, či už spôsobom upnutia, ale aj rozmerom. Pásy sa zvyknú predávať buď v určitom rozmere, alebo ako metráž. Zväčša je potrebné ich mierne orezať po celej dĺžke, tak aby zostali hrany lyží voľné. Môžte postupovať podľa návodu, alebo to nechať na servis.
Správna funkcia pásov sa zabezpečí ich údržbou, t.j. v teréne sa snažíme chrániť ich pred navlhnutím. Z pásov je nutné čas od času odstrániť staré lepidlo a naniesť nové. Možnosťou je nechať to na servis, alebo si naštudovať postup prác, ktorý nie je až tak náročný a v súčasnosti je dostupných množstvo rád na túto tému priamo na internete.
Viazanie
Špecifikom skialpinistických lyží a predmetom nekonečných debát je "správne" viazanie. Skialpinistické viazanie má tú vlastnosť, že je možné odopnúť pätu a použiť ho na šliapanie. Pri zjazdoch je možné pätu znovu zafixovať.
Základom pri výbere je rozhodnutie, akému štýlu sa chceme venovať najviac. Pokiaľ pôjde po väčšine o jednoduché šliapanie na dlhú vzdialenosť, ideálne je zvoliť čo najľahšie viazanie tzv. techové. Od netechového sa odlišuje spôsobom upnutia lyžiarky na špičke. Tieto viazania majú vďaka svojej konštrukcii nižšiu hmotnosť. Množstvo ľudí ich však používa taktiež do náročných terénov.
Netechové viazania majú zväčša mohutnejšiu konštrukciu a sú ťažšie. Začiatočník však výhody v podobe niekoľkých gramov rozdielu hmotnosti neocení.
Skialpinistické viazanie má v zadnej časti pätku s možnosťou polohovania, čo umožňuje šliapanie aj do strmého terénu, tak, že vaše chodidlo je stále vo vodorovnej polohe.
Ďalej je dôležitá možnosť upevniť viazanie k lyžiarke, tak aby vám pri páde neutiekla lyža dole svahom, pri jej vypnutí. Skialpinistické viazania majú buď zabudované brzdy, alebo sa pripevňujú k lyžiarke špeciálnym remienkom. Pri prechode lavinózneho terénu však tieto odopnite.
Pri vašich prvých pokusoch je dôležité najmä sa naučiť šliapať a mať viazanie správne nastavené. Na to dobre poslúži akékoľvek viazanie. S pribúdajúcimi skúsenosťami a orientáciou na určitý štýl sa budete vedieť lepšie rozhodnúť pre konkrétny typ viazania, ktorý naplní vaše potreby.
Lyžiarky
Skialpinistické lyžiarky sa vyznačujú predovšetkým svojou flexibilitou a možnosťami nastavenia. Je to dôležité najmä z dôvodu umožnenia šliapania. Lyžiarky sa odlišujú v rôznorodosti použitých materiálov, čo značne ovplyvňuje ich hmotnosť - dôležitý faktor pri náročných túrach. Ďalšou vlastnosťou je možnosť nastavenia tzv. komína lyžiarky do strán - nemusia ju ponúkať všetky výrobky. Slúži na pohodlnejšie šliapanie. Pri stúpaní do kopca totiž dochádza k pomerne intenzívnemu stretu prednej časti dolných končatín s okrajom lyžiarky, čo pri nesprávnom nastavení môže viesť k serióznej bolesti.
Vnútro lyžiarok je tvorene tzv. papučou, ktorú je možné kompletne vybrať z plastovej vonkajšej časti. Papuče bývajú v niektorých prípadoch vyrobené z materiálov, ktoré sa dajú nahriať a vytvarovať do ideálneho tvaru pre vašu nohu. Tomu zodpovedá ich cena. Všeobecne je dôležitý správny výber veľkosti lyžiarky a niekoľko kratších túr, aby si nohy zvykli na šliapanie v takejto obuvi. Pripravte sa na prípadné otlaky, najlepšie nalepením leukoplastu na najnamáhanejšie šasti chodidla ako napr. päty.
Skialpinistické lyžiarky sa dajú použiť aj pri výstupe bez lyží ako plastové topánky. Sú vybavené špeciálnou vibramovou podrážkou. Umožňujú taktiež upevnenie horolezeckých mačiek.
Palice
Ako skialpinistické palice vám poslúžia bežné lyžiarske, či bežkárske palice, avšak musia mať správnu dĺžku. Jednoduchšie je voliť teleskopické palice, ktoré sú nastaviteľné na ideálnu dĺžku podľa terénu v ktorom sa práve nachádzate. Sú drahšie, ale univerzálnejšie, hoci ťažšie. Niektoré palice majú v rukoväti zabudovaný oceľový hrot podobný hrotu horolezeckého čakana. Môže pomôcť pri strmých výstupoch.
Batoh
Na skialpinizmus je možné použiť akýkoľvek batoh, vhodný do hôr, dbáme však na možnosť upevnenia lyží na batoh, formou rôznych praciek na to určených.
Skialpinistické mačky
Skialpinistické mačky sú mačky, ktoré sa upevňujú priamo na prednú časť viazania. Využívajú sa v strmých výšľapoch v teréne. Podľa potreby je možné ich nahodiť, či demontovať. Alternatívou je použiť horolezecké mačky na lyžiarku. V tom prípade však lyže logicky putujú na batoh.
Skialpinistický čakan, prilba, úväzok a iný materiál
V horách sa pri serióznejších výstupoch často nezaobídete bez čakana, prilby, horolezeckého úväzku, lana, či iného materiálu potrebného na lezenie. Dnes sú na účely skialpinizmu dodávané špecifické výrobky z uvedených kategórií.
Bezpečnosť v skialpinizme a základná bezpečnostná výbava
Skialpinizmus bezprostredne súvisí s pohybom v zimných horách, preto je logické mať na zreteli možné nebezpečenstvo z toho plynúce a dôkladne naštudovať problematiku pohybu v takomto teréne, prípadne vedomosti získať na špecializovaných lavínových kurzoch. Ak by ste sa pohybovali hoci aj na udržiavaných zjazdovkách, čo je stále častejší jav, je nutné uvedomiť si, že môžete ohroziť lyžiarov pohybujúcih sa v protismere. Niektoré lyžiarske strediská už pristúpili k určeniu pravidiel pre pohyb na zjazdovke, prípadne vyhradili terén pre vykonávanie skialpinizmu.
Čo sa týka základnej bezpečnostnej výbavy najmä vo vysokohorskom teréne je potrebné pribaliť - lavínový vyhľadávač (elektronické zariadenie schopné prijímať a vysielať signál v prípade zasypania lavínou), lopatku (často dodávaná v prevedení s teleskopickou rúčkou, odľahčená s možnosťou pripnutia na batoh), lavínová sonda (dlhá skladacia tyč - umožňuje vyhľadávanie zasypaného), ale aj signalizačné doplnky ako čelová lampa a píšťalka.Samozrejmosťou je mobil, prípadne dobíjacie zariadenia ako napr. solárna nabíjačka.
V súčasnoti je možné za pomerne vysokú cenu zakúpiť tzv. lavínový batoh, ktorý disponuje nafukovacími vankúšmi, ktoré v prípade zasiahnutia lavínov ujmožňujú postihnutému z nej "vyplávať". Cena takéhoto batohu však ide bokom s ohľadom stúpajúceho rizika danej túry.
Ďalšie bezpečnostné potreby používané na horách ako napr. lekárnička sú samozrejmosťou.
Vhodné lokality na skialpinizmus na Slovensku a okolí
Základné terény pre prvé kroky skialpinistu sú neraz práve klasické zjazdovky. Tu si je možné vyskúšať skialpinistický pohyb, najmä šliapanie do kopca a lepenie a odlepovanie pásov. Vždy treba mať na mysli, že na zjazdovke sa pri výšľabe môžeme dostať do kolízie s protiidúcimi lyžiarmi a preto vhodne volíme trasu a sme pozorní, ak už dané lyžiarske stredisko pohyb skialpinistov nemá upravený.
Z horských terénov Slovenska je možné skialpinizmus a najmä skituristiku vykonávať pri dostatočnej výške snehu prakticky kdekoľvek. Najkrajšie skialpinistické terény však predstavujú hrebene Malej a Veľkej Fatry, Nízke, Západné a Vysoké Tatry. Na juhu sú to predovšetkým rakúske Alpy. Čo sa týka druhu terénov skialpinisticky zaujímavé su najmä hrebeňové túry, zimné výstupy na konkrétne vrcholy, ale taktiež zjazdy rôznymi žľabmi.
Na zreteli je potrené mať sezónne obmedzenia a vymedzenie skialpinistického areálu v konkrétnej horskej oblasti.
V súvislosti s terénmi v horách je nutné získať informácie ohľadne aktuálnych podmienok, poznať vhodné nástupy túr a vedieť posudzovať lavínové riziko. Platí, že bezprostredne po snežení a veternom počasí je riziko lavín najvyššie. Či sa vôbec vyplatí vyraziť s lyžami do hôr, najrýchlejšie zistíte na stránkach horskej služby.