Jeden zo spôsobov, ako korigovať zrak a cítiť sa pritom pohodlne a bez obmedzení je nosiť kontaktné šošovky. Kontaktné šošovky existujú dokonca v rôznych farebných prevedeniach. Stačí si len vybrať. Pred kúpou kontaktných šošoviek ale nezabúdajte nato, že kontaktné šošovky nesmiete kúpiť bez prehliadky u očného lekára. Nesprávne zvolená dioptria, typ alebo materiál samotných kontaktných šošoviek by mohlo spôsobiť aj nevratné poškodenie zraku.

Svetový trh ponúka široký sortiment kontaktných šošoviek, ktoré sú vyrábané z rôznych druhov materiálov alebo v rôznych parametroch. Je veľmi dôležité vybrať pre vás ten správny typ šošoviek, k čomu napomôže práve prehliadka u očného lekára. Dôležitú úlohu zohrávajú parametre očí, ako dioptria, priemer, zakrivenie. Ďalej zdravotný stav a to predovšetkým kontrola predného segmentu oka, teda rohovky a spojivky, kvalita slzného filmu, taktiež alergie môžu zohrať úlohu pri znášanlivosti šošoviek. Je potrebné sa zamyslieť v akom prostredí budete kontaktné šošovky nosiť, ako často a na aké príležitosti. Všetky tieto faktory ovplyvňujú voľbu vhodnej kontaktnej šošovky. Z toho dôvodu je odborná aplikácia lekára alebo optometristu nevyhnutá a potrebná

Samotná aplikácia kontaktných šošoviek spočíva v meraní zraku a stanovení správnej korekcie, zisťuje sa zakrivenie a priemer rohovky, zdravotný stav a následne je pacient s týmito výsledkami oboznámený. V ďalšej časti je potrebné na základe výsledkov meraní, zdravotného stavu, požiadaviek zákazníka zvoliť vhodnú kontaktnú šošovky. Nasleduje zaučenie pacienta, ako kontaktné šošovky nasadzovať a ako s nimi manipulovať. Po nasadení sa zisťuje, či šošovka vhodne sadla, či pacienta nedráždi a následne sa naučí pacient šošovku z oka vybrať. Ak je zvolený vhodný typ kontaktných šošoviek, pacient sa so šošovkou naučil zaobchádzať, bol oboznámený s tým, ako sa o šošovky starať a ako ich uchovávať, je možné šošovky pacientovi predpísať, poprípade hneď predať alebo dať ešte na určitú dobu na skúšku.

Kontaktné šošovky sú modernou a veľmi pohodlnou korekčnou pomôckou. Nesmieme preto zabúdať, že zvolenie si nesprávnych kontaktných šošoviek, správna hygiena a starostlivosť a pravidelné očné prehliadky sú pre vaše oči dôležité a ak sa niečo zanedbá, môže dôjsť aj k poškodeniu zraku. Preto návšteva u očného lekára alebo optometristu je veľmi dôležitá a to nielen pred začatím nosenia kontaktných šošoviek, ale pravidelne aj počas neho.

Odporúčané weby