Určite každý z nás ovláda aspoň aké také zásady správnej zdravej výživy. Zaiste preto nemusím vysvetľovať ako nepriaznivá je pre nás obyčajná coca-cola. Zamysleli niekedy však nad tým ako na náš organizmus vplýva?

Po prečítaní tohto článku určite popremýšľate či budete pokračovať v pití Coca Coly. Toto sa totiž v našom tele deje počas 65 minút po tom, čo si dáme jeden pohár tohto sladkého nápoja.

  • Prvých 10 minút dáva nášmu telu silný úder množstvo cukru. Ak by tento cukor nebol v zmesi s kyselinou fosforečnou, jeho predávkovaním by sme si mohli spôsobiť zvracanie. Kvôli tomuto efektu dávajú mnohí rodičia v prípade žalúdočných problémov colu svojim deťom, no je to nesprávne a neoprávnené.
  • Nasledujúcich 20 minút sa telo snaží brániť pred predávkovaním cukrom silným vylučovaním inzulínu. Aj pečeň sa snaží odbúrať cukor a všetko sa ukladá do tuku.
  • Po asi 40 minútach naše telo úplne absorbuje kofeín obsiahnutý v Coca Cole. Náš krvný tlak sa zvyšuje, pretože máme zvýšenú hladinu glukózy v krvi. Mozog blokuje adenozínové receptory, čím sa udržiava stav aktivity.
  • Po 45 minútach je zvýšená produkcia dopamínu. Dopamín je hormón, ktorý nás uvádza do stavu radosti. Niektoré drogy ako sú napríklad heroín majú veľmi podobné účinky.
  • Hodinu po pití coly kyselina fosforečná urýchľuje metabolizmus prostredníctvom viazania vápnika, zinku a horčíka v čreve. Dôvodom je obrovská dávka cukru a umelých sladidiel. Kofein má tiež diuretický účinok. Vápnik sa vymýva z kostí a je vylúčený v moči, preto tento proces oslabuje kosti. Spolu s vápnikom opúšťa naše telo aj horčík, zinok, sodík a voda.
  • V 65. minúte spôsobí akútny nedostatok cukru v tele nespavosť a nervozitu. Naše telo sa v dôsledku nedostatku cukru a nedostatku kofeínu začne cítiť veľmi unavene.

Pravidelné pitie Coca Coly vedie k získaniu vysokej hmotnosti a krvného tlaku.

Všetky umelé sladidlá, ktoré cola obsahuje ako napríklad aspartám (E951) spôsobujú ešte väčší smäd, čo je ďalšia výhoda pre výrobcov podobných nápojov. Avšak používanie veľkých dávok umelých sladidiel vedie k nervovým poruchám a pomalému duševnému rozvoju. Takže radšej zvážte či nie je lepšie obľúbenú colu nahradiť pohárom čistej vody.

Odporúčané weby