Po určitom období pokoja, ktoré nasledovalo po ochorení Fidela Castra, začínajú Kubánci opäť utekať z ostrova. Ich cesta do Spojených štátov často zahŕňa obchádzku cez Mexiko. Od mája 2007 zaznamenala americká pobrežná stráž zvýšený počet ľudí, ktorí sa snažia na rozličných plavidlách odstať na Floridu. Americká pohraničná stráž takisto zaznamenala nárast počtu ľudí, ktorí sa snažia prekročiť hranicu s Mexikom.

Kubánci, ktorí sa snažia prekonať 145 kilometrov široký prieliv deliaci Kubu od Floridy, sa snažia využiť čokoľvek, čo pláva a má motor. Tí, ktorí majú rodinu, či príbuzných v Miami a môžu si dovoliť zaplatiť 8000 dolárov, sú z Kuby dopravení jedným z takzvaných „cigaretových“ člnov. Od začiatku roku 2007 do augusta 2007 sa na Floridu zatiaľ dostalo 2819 Kubáncov, v porovnaní s 3076 z predchádzajúceho roku. Počet Kubáncov, ktorí boli zadržaní na šírom mori, je síce nižší, ale s najväčšou pravdepodobnosťou presiahne 2810 osôb z roku 2006. V tom roku to bol najvyšší počet zadržaných imigrantov od roku 1994, keď pobrežná stráž zadržala 35 tisíc ľudí, ktorí sa snažili utiecť z Kuby, keď Castro na krátky čas otvoril hranice.

Aby sa vyhli ďalšej kríze s utečencami, začali Spojené štáty posielať ľudí zadržaných na voľnom mori späť na Kubu. Podľa súčasnej politiky môžu v Spojených štátoch zostať len tí, ktorí dosiahnu americké pobrežie. Podľa údajov pobrežnej stráže sa potom, čo Fidel Castro predal moc svojmu bratovi Raúlovi, pokúsilo utiecť z Kuby oveľa menej ľudí. To bolo spôsobené zvýšenou ochranou pobrežia z dôvodu obavy, že by sa niektorí emigranti mohli pokúsiť o návrat v nádeji, že sa politická situácia na Kube zmení. K tomu však nedošlo.

V snahe vyhnúť sa zadržania pobrežnou strážou a nútenej repatriácii na Kubu sa mnoho ľudí snaží dostať do Spojených štátov cez Mexiko. Ne motorových člnoch sa snažia dostať na mexický polostrov Yucatán. Iní sa pokúšajú preplávať na Kajmanské ostrovy a následne pokračovať do Strednej Ameriky. S tade sa snažia dosiahnuť mexicko-americkej hranice. Na rozdiel od iných ilegálnych prisťahovalcov poskytujú americké úrady Kubáncom prístup do krajiny a udeľujú im status politického utečenca. Podľa štatistík americkej vlády vstúpi do krajiny touto cestou 89% kubánskych emigrantov. Od začiatku roku 2007 do 26.júla 2007 sa pozemnou cestou dostalo do USA 9 296 Kubáncov, čo je nárast oproti predchádzajúcemu roku, keď tento počet bol 8 677 ľudí.

Kuba pravidelne obviňuje USA z podpory ilegálnej emigrácie. To pre utečencov znamená riskovať životy na šírom mori. Najznámejší prípad tohto druhu je príbeh malého chlapca Eliána Gonzálesa, ktorého matka, spoločne s ďalšími jedenástimi Kubáncami utonula počas cesty do Spojených štátov. Dieťa sa potom stalo predmetom boja o opatrovníctvo – nakoniec bolo vrátené naspäť, otcovi na Kubu.

Odporúčané weby