Samotný pojem TUR (trvalo udržateľný rozvoj) nie je definovaný ani interpretovaný jednoznačne, takže ani jeho princípy či kritériá nie je jednoduché presne vymedziť. Z mnohých doposiaľ publikovaných pokusov o ich zhrnutie je možné vyabstrahovať atribúty, ktoré sa pri formulovaní princípov a kritérií TUR objavujú najčastejšie.
Sú to : prevencia, rovnováha, rešpektovanie potrieb nasledujúcich generácií, komplexita, komplemetarita, globalizmus, diverzita, efektívnosť, subsidiarita, solidarita, šetrnosť vo využívaní zdrojov a spravodlivosť pri ich rozdeľovaní, úcta k životu a ďalšie.
V súvislosti s posudzovaním súladu rozvoja regiónov (alebo regiónu samotného) s konceptom TUR (spôsobu života) sa vyskytujú rôzne pojmy. Pre naše potreby sa zdá byť účelné a prehľadné použiť tri kategórie :
- princípy
- kritériá
- ndikátory
Princípy trvalo udržateľného rozvoja
- Ekologický princíp
- Princíp autoregulačného a sebapodporného vývoja
- Efektívnostný princíp
- Princíp rozumnej dostatočnosti
- Princíp preventívnej opatrnosti a predvídavosti
- Princíp rešpektovania potrieb a práv budúcich generácií
- Princíp vnútrogeneračnej, medzigeneračnej a globálnej rovnosti práv obyvateľov Zeme
- Princíp kultúrnej a spoločenskej integrity
- Princíp nenásilia
- Princíp emancipácie a participácie
- Princíp solidarity
- Princíp spoluzodpovednosti (zdieľanej zodpovednosti) a diferencovanej zodpovednosti
- Princíp prijateľných chýb
- Princíp optimalizácie a medzisektorovej spolupráce
- Princíp environmentálne, sociálne a eticky priaznivého hosp., rozhod., riadenia a správania sa.
Kritéria trvalo udržateľného rozvoja
Nejde o maximalizáciu ale o optimalizáciu, preferovať prevenciu pre terapiou, minimalizovať spotrebu zdrojov, maximálne využívať druhotné suroviny, čo najefektívnejšie využívať prírodné zdroje, preferovať využívanie obnoviteľných zdrojov pred neobnoviteľnými.
Pri hodnotení toho, či sa posudzovaná realita vyvíja v súlade s princípmi TUR, je účelné používať kritériá, ktoré majú charakter otázky, či daný vývoj:
- zabezpečuje existenciu, resp. revitalizáciu dotknutých prírodných hodnôt, biodiverzity, život podporujúcich systémov, samočistiacich schopností ekosystémov a pod.,
- rešpektuje medze únosnosti zaťaženia krajinného systému
- redukuje spotrebu neobnoviteľných zdrojov,
- udržiava využívanie obnoviteľných zdrojov v medziach ich reprodukčných schopností,
- akceptuje dlhodobé časové horizonty,
- redukuje energo-materiálové vstupy (toky),
- podporuje uzavretosť cyklov výroby a spotreby,
- zabezpečuje recyklovateľnosť (znovavyužiteľnosť) výstupov
- eliminuje plytvanie energiou, surovinami a.i. , ako aj zbytočné energo-materiálové straty,
- podporuje spotrebiteľské návyky, korešpondujúce s predstavou trvalo udržateľného rozvoja/života,
- umožňuje posilnenie miestnej kontroly nad zdrojmi,
- zodpovedá kritériu vzájomnej tolerancie, tolerancie zo strany navrhovateľov rozvoja a schopností vcítenia sa do situácie iných,
- napomáha smerovaniu k rovnováhe, odstraňovaniu umelých disproporcií, zdrojov nestability, bezpečnostných rizík a pod.,
Indikátory TUR
- kvantifikovateľné údaje alebo hodnotné informácie; môžu byť: enviromentálne, ekonomické, sociálne, inštitucionálne; - podľa OECD: indikátory typu: 1. hnacia sila (koncept rozvoja), 2. stav (aktuálna situácia prír. prostr. a spol.), 3. reakcia (stratégia do budúcnosti)
- 7 skupín indikátorov: index charakterizujúci ľudské práva, slobodu a rovnosť možností; indikátory spojené s demograf. situáciou a strednou dĺžkou života; zdravotný stav a zdravot. starostlivosť v jednotl. krajinách; vzdelanie, technológie, info; ekonomický rozvoj; spotreba zdrojov; environ. kvalita a environ. problémy