V meteorológií predstavujú tlakové útvary základné objekty tlakového poľa atmosféry s určitým rozdelením tlaku a prúdenia vzduchu. Tlakové útvary vznikajú v dôsledku nerovnomerného rozdelenia tlaku vzduchu v atmosfére. Na synoptických meteorologických mapách tlakový útvar charakterizuje priebeh izobary.

Počasie: stav atmosféry charakterizovaný súhrnom hodnôt všetkých meteorologických prvkov a atmosferických javov na určitom mieste a čase (okamžitý stav atmosféry).

Cyklóna: tlaková níž (oblasť nízkeho tlaku vzduchu). Na severnej pologuli do nej prúdi vzduch proti smeru hodinových ručičiek. Vzduch v oblasti nízkeho tlaku vzduchu stúpa od zemského povrchu. Vzniká pri nej oblačnosť, zrážky, v letnom období príde ochladenie, v zime sa môže otepliť.

Anticyklóna: tlaková výš (oblasť vysokého tlaku vzduchu). Na severnej pologuli z nej prúdi vzduch v smere hodinových ručičiek. Vzduch v oblasti vysokého tlaku vzduchu klasá smerom na zem. Pri anticyklóne je jasno, slnečno, bez zrážok, vysoké teploty v lete, silné mrazy v zime.

Teplý front: keď teplá studená hmota pri presúvaní zachytí studenú vzduchovú hmotu, vytvorí sa teplý front. Teplý vzduch stúpa, lebo je ľahší. Potom sa vo výške ochladí. Vlhkosť, ktorú obsahuje, sa vtedy kondenzuje vo forme nimbostratu. Toto zoskupenie sa často spája s miernymi zrážkami.

Studený front: studená vzduchová hmota, ktorá zachytí teplú vzduchovú hmotu, vytvorí studený front. Studený vzduch, keďže je hustejší, vytláča hore teplý vzduch, ktorý rýchlo stúpa, čím vytvára kumulonimby. Nastáva kondenzácia vodných pár, nasledujú silné zrážky, niekedy sprevádzané búrkami.

Oklúzny front: oklúzia vzniká, keď studený front dostihne teplý front: dve hmoty studeného vzduchu sa spoja, uzavrú hmotu teplého vzduchu a vytlačia ju do vyšších hladín.

Vznik a vývoj cyklón.

Keď studené vzduchové hmoty, pochádzajúce z polárnych oblastí, narazia na teplé vzduchové hmoty z tropických oblastí, ich stretnutie vytvorí frontálnu čiaru, na ktorej v istom bode začne klesať: vznikne depresia. Vytvára sa tam oblačnosť sprevádzaná zrážkami a veterným prúdením, ktoré trvajú, dokiaľ jav nezanikne. Teplý vzduch, keďže je ľahší, vystupuje nad studený vzduch, čím sa vytvára oblasť nízkeho tlaku vzduchu, okolo ktorej sa tiahne teplý a studený front. Studený vzduch vysávaný tlakovými nížami sa dáva do otáčavého pohybu. Studený front sa priblíži k teplému frontu. Teplý vzduch sa vo vyšších polohách kondenzuje a vytvára oblaky, z ktorých padajú zrážky. Keď studených front zachytí teplý vzduch je vytláčaný do vyšších hladín, nad oklúzny bod. Počasie je nestále a veterné. Oklúzia sa končí tým. Že zastaví prívod teplého vzduchu. Depresia vtedy vstupuje do fázy svojho zániku: vietor ustáva a zrážky ustupujú.

Odporúčané weby