Mobilní operátori musia neustále zlepšovať svoje produkty a tým odolávať konkurencii na trhu. Okrem toho však musia riešiť aj zvyšujúce sa nároky svojich zákazníkov, aby uspokojili ich priania po najlepšom produkte a udržali si ich.

To môže byť niekedy naozaj náročné. Zvlášť vtedy, ak príde zákazník s nereálnou požiadavkou alebo dokonca ani nevie, čo vlastne chce. Ak sa napríklad neviete rozhodnúť, či si k novému mobilu kúpite iba kartu s kreditom, alebo si zaobstaráte mobilný telefón s paušálom, možno vám s výberom pomôže aj tento článok.

Zvyšujúce sa nároky zákazníkov, ktorí často ani nevedia, čo chcú

Požiadavky zákazníkov na mobilných operátorov sa neustále zvyšujú a tí tak majú čo robiť, aby si svoju klientelu udržali. Vymýšľajú rôzne nové produkty a akcie, zvýhodnené ponuky na kúpu nových zariadení, bonusy pri aktivácii nových služieb a mnohé iné lákadlá aj pre tých najnáročnejších používateľov mobilných telefónov.

Najväčším problémom je však zákazník, ktorý príde do predajne niektorého z operátorov a ani netuší, čo vlastne chce. Predajca musí byť teda vhodne zaškolený, aby mu ponúkol to najlepšie, čo môže, ale zároveň aby sa takpovediac trafil do čierneho. Najčastejšie sa zákazníci nevedia rozhodnúť v takej triviálnej veci, akou je to, či si majú k novému telefónu kúpiť len SIM kartu s kreditom, alebo aktivovať paušál s voľnými esemeskami, nekonečnými volaniami, či niekoľkými GB dát na surfovanie po internete. Aj takéto možnosti sú už v dnešnej dobe totižto úplne bežné.

Paušál vs. kredit

Hoci sú požiadavky ľudí rôzne a stále sa menia, pozrieme sa práve na tú najzákladnejšiu. Tou je spôsob platenia telefonátov a odoslaných správ. Samozrejme, iné potreby má školopovinné dieťa na základnej škole, študent vysokej školy, či podnikateľ, ale výhody a nevýhody paušálu aj kreditu sa dajú zovšeobecniť.

Aj základné pre a proti môže niekedy pomôcť pri rozhodovaní. Ak sa vám nechce neustále dobíjať kredit, zvoľte radšej paušál. Na druhej strane, ak sa nechcete viazať na niekoľko mesiacov a na základe podpísania zmluvy povinne platiť stanovenú čiastku, výhodnejší pre vás bude kredit. Kreditu si dobijete v závislosti od momentálnej potreby a finančnej situácie, avšak pokiaľ nepatríte k šporovlivým jedincom, môže sa vám stať, že „prevoláte aj gate“. Cena hovorov aj SMS z predplatenej SIM karty býva značne vyššia než v prípade stanovenej tarify hovoru za minútu v rámci konkrétneho paušálu. Pre zábudlivcov však môžu byť stresujúce upomienky pri zabudnutí zaplatenia paušálu a riziko „odpojenia telefónu“ a takisto sa často stáva, že v rámci paušálu budete možno platiť aj za také služby, ktoré ani nepotrebujete a nevyužívate.

Medzi základné a aj najväčšie výhody kreditu patrí to, že máte slobodu v rozhodovaní sa, koľko peňazí miniete. Nie ste viazaný podpisom žiadnych zmlúv a v neposlednom rade miniete naozaj len toľko, koľko kreditu si na kartu dobijete. Dobíjateľnú kartu kúpite vo väčších obchodoch, novinových stánkoch alebo v predajniach operátorov. A ak sa vám váš súčasný operátor prestane pozdávať, jednoducho prejdete k novému. Nevýhodou však je hlavne už spomínaná vyššia cena služieb, proti čomu sa však už snažia niektorí noví operátori bojovať práve bezkonkurenčne nízkou sumou za minútu volania v rámci SR, ale aj do celej EÚ a tiež sumou iba pár centov za SMS či MB minutých dát.

Naopak, obrovskou výhodou paušálu je možnosť kúpy nového telefónu za zvýhodnenú cenu alebo jeho vyplatenie na splátky. Každý mesiac si môžete svoju spotrebu skontrolovať a nemusíte neustále riešiť dobíjanie kreditu, aby sa nestalo, že v strede dôležitého rozhovoru s kamarátkou/om či riešenia pracovného problému sa vám hovor vypne. Najväčšou nevýhodou, ktorá odradí mnohých zákazníkov, je práve viazanosť, ktorú podpisujete s operátorom, a tým pádom aj nutnosť zaplatiť sankciu niekedy až stovky eur pri prechode k inému operátorovi.

A ako si teda vybrať čo najlepšie?

Zohľadnite vaše potreby volania, písania správ a míňania internetových dát, no zároveň si spočítajte ich reálnu priemernú spotrebu. Ponuka operátorov na trhu je však tak rozmanitá, že si každý z vás určite vyberie „na mieru šitý“ produkt a zároveň nebudete zbytočne utrácať.

Jednoznačne sa však nedá povedať, či je lepší kredit alebo paušál. Keďže každý má iné požiadavky a potreby, túto voľbu treba dôkladne zvážiť.

Odporúčané weby