Nie ste IT technik ani nepracujete s online dátami. Nemáte tri počítače, na ktorých sťahujete súčasne všetky série obľúbeného seriálu ani nehráte online hry. No napriek tomu vás pomalý internet dokáže dohnať na pokraj šialenstva. V dnešnej dobe už však existuje riešenie.

Ľudia chcú mať všetko tu a teraz a nároky na techniku nám stúpajú enormnou rýchlosťou. Kto by už dnes čakal tri až štyri hodiny na stiahnutie filmu? Dnes sa nám to zdá smiešne, pričom pred pár rokmi to bola bežná realita. Nekončiace koliesko s názvom „načítavam“ sa neprestávalo krútiť dlhé sekundy, ba aj minúty a niekedy nebolo vôbec isté, či svoju úlohu vôbec dokončí. Dnešné moderné technológie a pokrok v oblasti online pripojenia na internet umožňujú aj tomu najobyčajnejšiemu používateľovi využívať najrýchlejšie pripojenie k sieti.

LTE internet

Najnovšia možnosť pripojenia sa na internet nesie názov LTE, čo predstavuje anglickú skratku pre Long Term Evolution. LTE technológia predstavuje nástupcu pre mobilné siete štvrtej generácie alebo takzvané 4G pripojenie, pričom doteraz bolo najviac využívaným práve 3G pripojenie. Ide teda o najnovší typ internetového pripojenia, ktoré funguje na princípe ortogonálneho frekvenčného multipla, tzv. OFDM. Inak povedané, ide o niekoľko signálov, z ktorých každý nesie svoju vlastnú časť dát. Ich maximálnym nahustením získavame široké spektrum využitia. Keďže jednotlivé signály nie sú od seba závislé, OFDM si jednoducho vyberie tie z nich, ktoré sú pre danú komunikáciu najdostupnejšie. Čím širší kanál, tým viac signálov sa doň zmestí. Pre nás v praxi to znamená najvyššiu možnú rýchlosť pripojenia, aká sa dá dosiahnuť. Teoretická rýchlosť sťahovania sa pohybuje na 172,8 Mb za sekundu a rýchlosť odosielania 57,6 Mb za sekundu. Práve vďaka tomu nesie LTE internet synonymum „vysokorýchlostný“.

Dostupnosť pre každého

Nie, prístup k LTE internetu nemajú len veľké firmy a vybrané spoločnosti. Je dostupný pre každého používateľa, ktorému prinesie najvyššiu kvalitu priamo domov. Najväčšou prekážkou pre tvorcov systému bol na začiatku nízky počet koncových zariadení, ktoré by pripojenie dokázali využívať. Technicky mu totiž neboli prispôsobené, a tak rozmach LTE siete sa mohol naplno začať až po roku 2012, keď sa väčšina najnovších smartfónov prispôsobila novej technickej vymoženosti a dnes tak dokážeme takéto telefóny využívať naplno. Bez kvalitného pripojenia sú smartfóny, žiaľ, využívané na necelých 50 %. Ak teda váš smartfón či tablet ponúka podporu pre LTE, môžete spokojne využívať výhody najrýchlejšej siete. Ak si však sami nedokážete dať rady s nastavením, ideálnou voľbou pre vás je zastaviť sa priamo u svojho operátora a opýtať sa na vaše možnosti. Ak si želáte využívať výhody vysokorýchlostného internetu z pohodlia domova, je nutné, aby technik preveril dostupnosť LTE siete a jej pokrytie vo vašej oblasti. V súčasnosti sa sieť nachádza už vo viac ako 370 mestách a obciach na Slovensku.

Ďalším krokom pre získanie pripojenia na sieť je inštalácia vonkajšej antény, takzvaného LTE modemu, ktorý vám technici manuálne pripevnia na vonkajšiu stenu domu alebo na strechu. Zariadenie nemá väčšie rozmery ako veľkosť výkresu A4, preto sa nemusíte obávať neestetických antén či satelitov obrovských rozmerov. Vonkajší modem je prepojený s vnútorným koncovým zariadením ethernetovým káblom, pričom môžete využiť aj svoj pôvodný router alebo získať nový za výhodnú sumu. Väčšina operátorov však garantuje túto službu zadarmo vrátane nového routera. Rovnako sa neplatí ani za využívanie vonkajšieho LTE modemu. Tieto informácie je ale potrebné overiť si priamo u svojho operátora.

Ďalšou výhodou LTE pripojenia je fakt, že signál sa šíri vzduchom, preto nie sú potrebné žiadne iné káblové pripojenia. Vy sa teda nemusíte obávať, že váš domov bude prevŕtaný do poslednej steny ďalšími novými káblami. LTE internet sa považuje za ideálnu voľbu aj v tom prípade, ak sa vo vašej lokalite nenachádza optický internet. Dostupnosť LTE siete sa dá u viacerých operátorov preveriť veľmi jednoducho. Stačí, ak kliknete na prislúchajúcu webovú stránku, z ktorých väčšina ponúka možnosť „preveriť dostupnosť LTE siete TU“. Po zadaní adresy vášho bydliska vám počítač preverí možnosti pripojenia domácnosti.

Rýchlosť nepredstavuje jedinú výhodu

Ak ste si mysleli, že rýchlosť a jednoduchá inštalácia sú jedinými výhodami, vyvedieme vás z omylu. Zopár nedostatkov 3G siete sa podarilo v 4G pripojení vylepšiť, a tak je využívanie vášho smartfónu opäť o čosi jednoduchšie. V súčasnosti využívame v telefónoch nespočetné množstvo najrôznejších aplikácií. Tieto aplikácie sa však stále vyvíjajú a zlepšujú pre naše efektívnejšie využitie. To si vyžaduje ich pravidelnú aktualizáciu, čo mnohé moderné telefóny pripojené na internetovú sieť spravujú automaticky. Rôzne aktualizácie však spomaľujú naše zariadenia a najmä čerpajú ich baterku. To má za následok rýchle vybíjajúcu sa batériu, ktorú treba nutne nabíjať niekedy až viackrát do dňa. LTE sieť by však tomuto negatívu mala predchádzať najmä vďaka úspornému načítavaniu správ signalizujúcich aktualizácie. Tak sa znižuje nárok na batériu a efektívne sa zredukuje počet nabití počas dňa.

Odporúčané weby