Za posledné roky sa toho vo svete udialo viac než dosť. Nieto ešte, ak nazrieme hlbšie do minulosti. Bankroty veľkých firiem sú pre niekoho nepredstaviteľné, no nie sú žiadnou novinkou. Ako príklad uvádzame 5 najväčších firemných bankrotov, ktoré sa stali na začiatku 21. storočia.
Najväčšie firemné bankroty zo začiatku 21. storočia
V období rokov 2000 až 2010 vyhlásilo bankrot niekoľko naozaj veľkých spoločností, o ktorých by to povedal asi málokto. Boli medzi nimi firmy, ako napríklad americký výrobca automobilov Chrysler či americká energetická spoločnosť Enron. My si však spomenieme 5 ešte väčších firiem, ktoré v týchto rokoch vyhlásili bankrot.
CIT Group
CIT Group je americká firma, ktorú založili už pred 111 rokmi, teda v roku 1908 v St. Louis, Missouri. Táto spoločnosť poskytuje finančné, leasingové a poradenské služby, pričom do problémov sa dostali kvôli hypotekárnym úverom. Hodnota ich aktív bola vtedy vyčíslená na 80,45 miliárd dolárov.
Hovoríme o nej v prítomnom čase, pretože niečo cez mesiac po vyhlásení bankrotu ho hneď aj ukončili. 1. novembra 2009 si totiž požiadali o ochranu pred bankrotom a o 38 dní neskôr, presnejšie 10. decembra 2009, získali podporu od regionálnej banky OneWest Bank so sídlom v južnej Kalifornii.
Spoločnosť CIT je tak regulovaná Najvyššou radou Federálneho rezervného systému a Federálnou rezervnou bankou v New Yorku. A ako sa jej darí dnes? Minulý rok sa umiestnila na 658. mieste v zozname najväčších amerických spoločností v rebríčku Fortune 1000.
Zdroj: CIT Bank, wikipedia.org
General Motors
Ďalšia americká spoločnosť, ktorá oslavuje 111. výročie, je General Motors Corporation, skrátene GM. Sídli v Detroite v USA a patrí k najväčším automobilovým spoločnostiam.
Aj GM sa v roku 2009 nedarilo a 1. júna ohlásili bankrot. Hodnota ich aktív sa vtedy vyčíslila na 91,05 miliárd dolárov. Išlo tak o najväčšiu priemyselnú spoločnosť v USA, ktorá kedy podala žiadosť o ochranu pred bankrotom. Ešte v tom istom roku dostali federálnu pomoc.
Dnes majú pobočky po celom svete a zamestnávajú vyše 215 000 zamestnancov. Vyrábajú osobné a nákladné automobily značiek Cadillac, Chevrolet, GMC a Buick, ale aj ďalších značiek, ktorých sú spoluvlastníkmi. Ich obrat sa pohybuje v stovkách miliárd dolárov.
Zdroj: General Motors, wikipedia.org
WorldCom
WorldCom bol v minulosti telekomunikačným gigantom, ktorého bankrot otriasol finančnými trhmi. Bohužiaľ sa neskončil šťastne ako u predchádzajúcich dvoch firiem. Dôvodom bola trestná činnosť, ku ktorej sa uchýlili, keď začali krachovať.
Aby si totiž udržali status ziskovej spoločnosti, namiesto strategického poradenstva či ohlásenia bankrotu skryli klesajúcu ziskovosť a namiesto čistej straty vykázali v roku 2002 zisk až 1,4 miliardy dolárov. Ešte v ten rok sa na ich trestnú činnosť došlo, pričom následkom bolo poškvrnenie reputácie účtovných firiem a investičných bánk.
Kedysi tak druhý najväčší poskytovateľ telekomunikačných služieb v Spojených štátoch razom zanikol. Tento škandál otriasol celou Amerikou. Aktíva firmy v tom čase predstavovali takmer 104 miliardy dolárov.
Washington Mutual
Washington Mutual Inc. bola banková holdingová spoločnosť, ktorú založili v roku 1889. V roku 2008 ju americký regulátor bankového trhu uzavrel, a to krátko pred jej 120. výročím. Bolo to kvôli nedostatku likvidity.
Hodnota aktív spoločnosti bola v tom čase až 327,91 miliárd dolárov.
Historické logo Washington Mutual, wikipedia.org
Lehman Brothers
Lehman Brother bola jednou z najväčších investičných bánk v USA. Vznikla v roku 1850, pričom k jej zániku prišlo v septembri 2008.
Išlo o prvé a zároveň najväčšie zlyhanie banky v histórii USA. Kedysi vplyvná investičná banka urobila krok vedľa tým, že investovala značné prostriedky do hypoték na hypotekárne úvery. Keď sa následne hodnota týchto aktív znížila na nulu, Lehman musel ohlásiť bankrot a zatvoriť tak banku po 158. rokoch.
Hodnota aktív spoločnosti sa vyšplhala na neuveriteľných 691,06 miliárd dolárov. Toto zlyhanie bolo dokonca predmetom knihy a filmu s názvom Too Big to Fail.
Zdroj: Lehman Brothers, wikipedia.org
Aj veľké firmy krachujú
Pred krachom sa neubránia ani veľké firmy. Je preto vždy lepšie ísť na všetko strategicky a nechať si poradiť od odborníkov v oblasti podnikania.