Pneumatické náradie je medzi domácimi, ale aj profesionálnymi majstrami mimoriadne obľúbeným druhom náradia. Využíva sa nielen v autoservisoch, ale tiež na maľovanie, obrusovanie, vŕtanie či pieskovanie.
Ako to funguje?
Pneumatické náradie ako zdroj energie využíva stlačený vzduch, vďaka čomu je bezpečnejšie na prevádzku ako elektrické a tiež obľúbenejšie pre svoju malú hmotnosť bez straty výkonu. Na dodávanie vzduchu do zariadenia sa využívajú kompresory, ktorými sa plnia aj pneumatiky či kolesá na bicykloch. Pneumatické náradie je navyše cenovo dostupné, čo ocenia najmä domáci kutilovia, ktorí radi riešia problémy systémom „urob si sám“.
Okrem vzduchovej kompresie obsahuje takéto náradie aj ďalšie prídavné nástroje, čo síce môže znieť zložito, ale realita je oveľa jednoduchšia. Vďaka nízkej hmotnosti je pneumatické náradie ľahké na manipuláciu a keďže sa neprehrieva, využíva sa na takých miestach, kde je zakázané pracovať s elektrickým náradím. Medzi najvyužívanejšie typy pneumatického náradia patria najmä striekacie pištole, ale tiež vzduchové hadice, pneumatické brúsky, rezačky, vŕtačky, pieskovačky, ofukovacie pištole, uťahováky, šróbováky, pneuhustiče či rýchlospojky.
Najväčšie chyby pri používaní pneumatického náradia
Prvou a najzávažnejšou chybou býva nečítanie manuálu a zanedbávanie bezpečnosti. Problémom býva najmä používanie nesprávnej dĺžky predlžovacieho kábla. Keďže dlhý kábel znižuje výkon a účinnosť motora, pri dištančnej práci radšej použite vzduchovú hadicu. Začiatočníckymi chybami tiež býva nastavenie nevhodného tlaku na danú prácu, zanedbávanie výmeny oleja každých 250 hodín alebo 6 mesiacov, umiestnenie kompresora na špinavý, mokrý a nerovný povrch, a podceňovanie premazávania kompresora.
Medzi základné zásady bezpečnosti patrí najmä nosenie ochranných okuliarov a oblečenia. Vždy, keď odpájate náradie od kompresora, presvedčte sa, že tlak je úplne uvoľnený a tiež, že je náradie vypnuté. Logická je najmä zásady nemieriť striekacou pištoľou do očí alebo do tváre a neprekračovať odporúčané nastavenie tlaku.
Pneumatické náradie na maliarske práce? Použite striekaciu pištoľ
Striekacie pištole sú pri maľovaní skvelou pomôckou, ako si ušetriť čas a nervy zároveň. Dajú sa využívať na steny, ale tiež pri maľovaní radiátorov, áut či bicyklov. Existujú tri typy striekacích pištolí – bezvzduchové vysokotlakové, nízkotlakové s použitím veľkého množstva vzduchu a kompresorové. Každé sú určené na nanášanie rôznych typov materiálov, preto je dôležité čítať návody alebo sa pred použitím poradiť s odborníkom. Najväčšou výhodou striekacích pištolí býva najmä rovnomerné nanášanie farby.
Kompresorové pištole sú ideálne na nanášanie omietok a stierkových hmôt a celkovo na maľovanie či premaľovávanie stien. Vo väčšine prípadov je nádobka s farbou umiestnená na vrchu pištole, pričom sa využíva samospád farby. Nízkotlakové striekanie sa používa vtedy, keď si situácia vyžaduje precíznejšiu robotu – najmä pri lazúrovaní a lakovaní. Vysokotlakové pištole sú vhodné pri striekaní výškových budov, využívať totiž môžu tlak až vo výške 300 barov – pri takomto tlaku sa farba vytlačí aj cez hadicu dlhú 100 metrov. Vysokotlakové striekanie sa nezaraďuje priamo medzi pneumatické náradie, využíva sa pri ňom však rovnaký princíp. Takéto zariadenia bývajú poháňané buď pneumaticky, alebo spaľovacím agregátom, či elektromotorom.
Ak chcete striekaciu pištoľ používať doma, zaobstarajte si kompresorovú alebo nízkotlakovú striekaciu pištoľ. Nezabudnite pri detailoch, okrajoch stien a hranici medzi stenou a podlahou používať maliarske pásky alebo samolepiace fólie – vaše maľovanie bude precíznejšie.
Zdroj foto: bigstockphoto.com