Hora Schneeberg s výškou 2076 m. je dôstojným zakoncením Álp a nachádza sa na najvýchodnejšom výbežku tohto horského celku.Schneeberg je vápencový vrch charakteristický dobrými podmienkami pre najrôznejšie horské aktivity ako lezenie, skiapinizmus, lyžovanie, turistiku a pod. Je to taktiež výborný vyhliadkový bod. Napriek nižšej nadmorskej výške, tento vrch pôsobí dominantne, kedže sa dvíha z pomerne plochej krajiny Dolného Rakúska. Pri väcšine túr na vrchol je potrebné prekonat viac ako 1000 metrov prevýšenia.

Vrch hory je chrakteristický rozdiahlym plató. Pri pohlade z dialky zaujme najmä notoricky známy, mohutný žlab Breite Ries - silné lákadlo pre skialpinistov. Schneeberg je velmi veterný kopec a dokážu sa na nom vytvorit skutocne tvrdé vysokohorské podmienky. Je právom oznacovaný aj ako "král Dolného Rakúska".

Doprava a lacné možnosti prenocovania na Schneebergu

Zo Slovenska sa na Schneeberg možno dopravit najpohodlnejšie autom po dialnici cez Vieden resp. malebnými rakúskymi dedinkami za približne dve hodiny. Kopec je od hraníc vzdialený asi dvesto kilometrov, hoci za dobrej viditelnosti sa zdá ešte ovela bližšie.
Bezplatné parkovanie je možné v obci Schneebergdorfl, Losenheim - menšie lyžiarske stredisko (východná strana) resp. na parkovisku a núdzovom kempe v Kaiserbrunne (západná strana). Kemp je bezplatný, vybavený wc, odvozom odpadkov a umyvárkou s pitnou vodou. Navyše je situovaný na brehu peknej horskej riecky Schwarza, ktorú je možné splavovat. Kemp je bez personálu a je vhodné ho využit, ak plánujete dlhšie pobyty v tomto horstve. Samozrejme pocas sezóny a víkendov býva vytažený. Za zmienku stojí krcma priamo oproti kempu, kde je možné taktiež prenocovat, alebo sa zájst obcerstvit. Zaujímavostou je tunajšie vodárenské múzeum.

Okrem toho je možné ukryt sa na horských chatách, ktoré sú pomerne rovnomerne rozmiestnené na vrcholovom plató Schneebergu. Vrcholová stanica zubacky Hochschneeberg, Dambockhaus a Fischerhutte. Fischerhutte mava celorocne otvorenu predsienku tzv. winterraum, kde zvykne byt pocas zimy zásoba piva a drobností na jedenie. Cestou k vrcholu z obce Losenheim, je možné obcerstvit sa v chate Edelweisshutte.

Co sa týka možností dopravy, funguje tu spomínanná zubacka, ktorá stúpa na vrcholové plató z dedinky Puchberg am Schneeberg. Po trase má niekolko zastávok a tvorí pomerne zaujímavé technické dielo. Zubacka má prezývku "Salamander". Jej prevádzková doba sa mení v závislosti od sezóny, viac info na http://www.schneebergbahn.at/en/

Hlavné atraktivity Schneebergu

Turistika

Schneeberg ponúka pekné vysokohorské túry, miestami tiež nenárocného lezeckého charakteru. Hlavnými východiskovými bodmi sú obce Losenheim, Schneebergdorfl a Kaiserbrunn.Hlavnou okružnou trasou je trasa vedená po vrstevnici okolo celého vrchu tzv. Grafensteig. Táto trasa predstavuje pekný horský chodnícek, z ktorého je možný nástup do populárnych schneeberských žlabov.

Jednou z najpopulárnejších výstupových trás je tzv. Fadensteig, najrýchlešie dostupná z Losenheimu. Trasa ponúka pekné výhlady a pekné skalné pasáže, v cisto chodeckom teréne. Casto ju využívajú na nástup do strmých zjazdov taktiež skialpinisti. Výstup je možné viest aj jednotlivými žlabmi resp. piliermi od východu, alebo velmi peknou skalnou tiesnavou Waichtalklamm od západu. (v tomto prípade je východiskovým bodom tzv. Waichtalhaus pri Kaiserbrunne)

Žľaby

Žľaby na Schneebergu patria k hlavným skialpinistickým atraktivitám tejto hory. Nádherné výstupy poskytujú obvykle približne 1000 m prevýšenia. Najpopulárnejšie žľaby v tejto oblasti sú Breite Ries, Krumme Ries, Rote Schutt, Rote Schutt Flanke, Privat Ries, Schneidergraben. K nástupom do jednotlivých žľabov sa najľahšie dostaneme po vrstevnicovej turistickej ceste – Grafensteig. Prípadne je možný výstup chodníkom Fadensteig a následný zjazd konkrétneho žľabu. Je však nutné vedieť rozlúšťiť vstup do správneho žľabu z vrcholového plató. Žľaby nie sú zvrchu nijako označené. Je možné taktiež sa vyviezť zubačkou. Pri vynechaní výstupu priamo žľabom je nutné vedieť posúdiť aktuálne podmienky pred samotným žľabom, inak hrozí smrteľné riziko. Žľaby sú v horných partiách pomerne úzke a môžu byť zľadovatelé.

Piliere

Schneeberg poskytuje možnosti výstupov piliermi ako napríklad Obere a Untere Herminensteig. Je to zaujímavá trasa na hranici s lezením.

Lezenie v oblasti Schneebergu

So Schneebergom susedí populárna lezecká oblasť Hollental. Jej centrom je Kaiserbrunn, kde je sústredený bezplatný kemp. Je to vlastne parkovisko s WC a tečúcou vodou na brehu riečky Schwarza. Oblasť je tak rozsiahla, že napriek jej popularite sa nebudete tlačiť s inými návštevníkmi hoci kemp býva počas víkendov preplnený. K najpopulárším lezeckým cieľom patria steny Stadelwand, Klobenwand, a Blechmauer. Oblasť poskytuje stovky lezeckých ciest, ktoré sú v mnohých prípadoch dobre odistené borhákmi.

Cyklistika, vodáctvo

Schneeberg je krásnou oblasťou aj pre milovníkov cestnej cyklistiky a vodákov. Horská riečka Schwarza je cieľom splavov.

Neďaleké atraktivity

Ak sa nachádzate v oblasti Schneebergu oplatí sa naplánovať si výlet na horu Schneealpe, ale aj do oblasti Hohe Wand, ktorá ponúka lezenie, klettersteigy, ale aj zaujímavú vyhliadkovú plošinu tzv. “Skywalk”

Užitočné linky

Webkamery na Schneebergu

http://schneeberg.tv/

Informácie o peších, lezeckých a lyžiarskych túrach na Schneebergu

http://www.bergsteigen.com/

Informácie o zubacke

http://www.schneebergbahn.at/en/

Odporúčané weby