Slimáky nie sú tak nevinné, ako sa zdá. Tieto slizké, pre niektorých roztomilé stvorenia sa nám mnohokrát zdajú celkom neškodné. Ukazuje sa však, že to nie je tak celkom úplne pravda. Tieto slizké tvory môžu byť škodlivé pre zdravie vášho milovaného psa. Zdá sa, že slimáky sú pomerne často infikované larvami pľúcnice. Nákaza týmto pľúcnym červom môže byť pre vášho psa dokonca smrteľná. Vezmite preto starostlivosť o svojich domácich miláčikov skutočne do vlastných rúk.

Štúdia, ktorú uskutočnila Univerzita v Liège, ukázala, že 1 z 20 psov v Belgicku bol kontaminovaný chorobou, ktorú prenášajú slimáky. O tom, odkiaľ táto choroba prichádza a na akých iných miestach sa nachádza, nevieme nič viac. Čo však vieme, je, že pľúcne larvy boli prvýkrát nájdené vo Francúzsku, ale teraz sa nachádzajú vo viacerých krajinách ako Anglicko, Nemecko, Dánsko, Švajčiarsko a Holandsko. Váš pes sa môže jednoducho nakaziť tak, že pije vodu, v ktorej tento červy žijú. Ale vinníkmi môžu byť aj spomínané slimáky. Niektorí slimáci nesú larvy týchto pľúcnych červov a občas sa stane že ich niektorí psi zjedia slimáky. Ak sa tak stane, existuje riziko infekcie.

Akým iným spôsobom môže byť váš miláčik nakazený touto chorobou? Psi môžu dostať chorobu prostredníctvom jedenia slimákov infikovaných pľúcnymi červami. Nejedná sa však len o vyslovene celého slimáka. Ku kontaminácii môže dôjsť, napríklad, aj keď pes zje trávu alebo pije vodu vonku. Nebezpečné môže byť aj olizovanie slizovej stopy, ktorú slimák zanechal.  V Belgicku sa výskum tejto choroby už uskutočnil. Tento výskum ukázal, že päť percent všetkých psov je kontaminovaných chorobou pľúc. Príznaky sú kašeľ, únava a krvácanie. Príznaky však vykazovali iba 3,6% psov. Bohužiaľ, toto ochorenie môže byť pre psov fatálne. Myslíte si, že váš pes môže byť chorý? Potom by ste sa mali obrátiť na svojho veterinára. Je dôležité diagnostikovať túto chorobu čo najrýchlejšie. Pozitívna správa na tom celom našťastie je, že táto choroba nie je pre ľudí nebezpečná.

Odporúčané weby