Každý vodič má na svoje auto uzavretú zákonnú poistku. Bez toho nie je možné s autom ísť na cesty. Povinné zmluvné poistenie tzv. PZP však nepokryje všetky škody, ktoré sa na vašom automobile môžu stať.

Na cestách jazdí čoraz viac áut, čoraz viac mladých a neskúsených šoférov a tak je niekedy naozaj umenie sa vyhnúť všetkým kolíznym situáciám. Veľa skúsených vodičov nemá uzavreté havarijné poistenie, keďže si myslia, že je nemožné, aby oni spôsobili nehodu, bohužiaľ aj to sa môže stať. V hustej premávke v dopravnej špičke si človek naozaj môže nevšimnúť nejaké auto v slepom uhle alebo sa môže stať aj to, že doplatíte na nesprávne posúdenie situácie od policajta a vtedy vám nič nepomôže. Je množstvo sporných situácií, kde určenie vinníka je naozaj veľmi subjektívne.

Havarijné poistenie vás chráni rovnako v prípadoch, keď napríklad pri parkovaní zachytíte značku, stĺp alebo nejaký múrik. Aj to sa môže stať. Vo večerných hodinách je na bratislavských sídliskách skoro nemožné nájsť parkovacie miesto a tak sa vodiči snažia vopchať aj na miesta, kde je naozaj len pár milimetrov navyše.

Uzavretá havarijná poistka má aj ďalšiu výhodu. Peniaze dostanete aj v prípade, ak je vaše auto poškodené vandalizmom, silným dažďom, krupobitím alebo inou prírodnou katastrofou.

Havarijné poistenie však rozhodnete nie je lacná záležitosť. Ceny sú veľmi rôzne a výška havarijného poistenia záleží od mnohých okolností. So zaujímavou novinkou v tejto oblasti prišla poisťovňa Genertel, ktorá na trh priniesla špeciálne mini havarijné poistenie. Jeho výhodou je výrazne nižšia cena a tak je dostupné aj pre menej solventných vodičov. Samozrejme obmedzené je aj krytie poistenia, pri lacnejšej verzii do 1000€ a pri drahšej až do výšky 20 000€. Je to však určite výborná alternatíva pre tých, ktorí si nemôžu dovoliť klasické havarijné poistenie.

Odporúčané články

Odporúčané weby