Aký vplyv majú hračky na vývoj deti? Veľmi veľký. Nie každá hračka dokáže dieťa zabaviť a aj ho naučiť niečo nové alebo prispieť k jeho rozvoju. Hračky, ktoré dokážu vaše dieťa zabaviť a zlepšiť jeho motoriku, logické rozmýšľanie, kreativitu, vnímanie farieb či priestorové vnímanie, sa volajú „interaktívne".

Ako interaktívne hračky fungujú?

Ich cieľom je deti niečo naučiť zábavnou formou. Napríklad rozoznávať farby a tvary tak, že majú červenú kocku prestrčiť cez červený štvorcový otvor a žltú guľku cez žltý okrúhly otvor. Toto sú hračky pre najmenších, náročnosť rastie s vekovým odporúčaním. Staršie deti si precvičia svoju motoriku napríklad na mackovi, ktorého majú obliecť – jednak zlepšia svoje hmatové a motorické schopnosti a navyše sa aj priučia, ako sa majú obliekať ony samy. Aj kvôli tomuto deti majú interaktívne hračky rady.

Od hračiek k hudbe

Interaktívne hračky pomáhajú deťom rozvíjať svoje motorické schopnosti tak, že v neskoršom veku im už hračky nebudú stačiť a bude chcieť niečo náročnejšie. Napríklad sa naučiť hrať na hudobný nástroj a využiť cit a pohyblivosť svojich prstov. V takomto prípade by ste svoje dieťa mali podporiť a dopriať mu možnosť vyskúšať si kariéru hudobníka. Hoci vieme, ako to veľakrát dopadne – nové hobby ho bude baviť iba pár týždňov a potom nástroj skončí v rohu.

Ale kým neskúsite, neviete, či doma nemáte nového Slasha, ktorý raz na rockovom festivale predvedie fantastické gitarové sólo. Podporovať deti v ich talente je najlepšia vec, ktorú môžete robiť. A práve naopak – najhoršia vec je, keď chcete, aby rozvíjali talent v niečom, čo ich nebaví. V tom, v čom ste chceli byť v mladosti dobrý vy. Jediné, čo tým dosiahnete je, že dieťa sa zatne a bude to bojkotovať. Nebráňte preto svojim deťom v rozlete, nechajte ich vyniknúť v tom, čo ich naozaj baví. Samozrejme s vašou podporou.

Odporúčané weby