Vodné športy sú atraktívnym spôsobom, ako tráviť voľný čas, ktorý je spojený predovšetkým s letnou dovolenkou a odpočinkom v lone prírody. Svet z loďky alebo kajaku je úplne odlišný a čas, ktorý trávime na vode plynie pomalšie. Upokojujúci zvuk rieky nám umožňuje aspoň na chvíľu zabudnúť na každodenné problémy a upokojiť naše vnútro. Na takúto bezstarostnú dovolenku, ďaleko od hluku veľkomesta na slovensko-poľskom pohraničí, v karpatských lesoch Vás pozýva značka Carpathia, ktorej účelom je podporovať obraz Karpát ako miesta plného neobjavených chodníkov, čistého vzduchu a ducha kultúrneho dedičstva, na ktorom staviame našu identitu.

Za veľkou vodou

Pri pohľade na mapu slovensko-poľského pohraničia môžeme uvidieť vodné nádrže značných rozmerov v Bieszczadach - Solinské jazero, ktoré je považované za Mekku jachtárov, ktoré volajú aj bieszczadským morom a zelenú perlu východného Slovenska - vodnú nádrž Veľká Domaša. Jej veľkou výhodou je číra, modrozelená voda, ktorá má samočistiace schopnosti. Teplota vody niekedy dosahuje až 23 ° C, takže sú tu správne podmienky aj pre plavcov.

Najzaujímavejšou nádržou na druhej strane hranice je jazero Solina. Táto umelá vodná nádrž, postavená v 60. rokoch dvadsiateho storočia v priebehu rokov posilnila svoju pozíciu na mape najzaujímavejších turistických destinácií. Jej pobrežie je asi 150 km dlhé a vďaka množstvu zátok si tu každý môže nájsť svoj tichý kútik. Ale to nie je dôvod, prečo sme sa vybrali na Solinské jazero. Nebudeme predsa tráviť čas na brehu! Zrejme každý pravý jachtár by tu mal prísť na dovolenku, aby plachtil obklopený divokou zverou, strmými útesmi a lesmi, ktoré vedú až dole k jazeru. Tu si môžete vyskúšať aj svoje potápačské schopnosti - viditeľnosť tu nie je taká dobrá ako v iných nádržiach v Poľsku, ale aj samotný zostup do vody poskytuje neuveriteľné pocity.

woda 4

Na kanoe, na pontóne ...

Do Solinského jazera vtekajú dve hlavné rieky: San a Solinka a nespočetné množstvo horských tokov. Na rieke San je organizovaný rafting, kanoistika a plávanie na pontónoch, čo umožňuje navštíviť ešte divokejšie, neopakovateľné miesta. San je pomerne špecifická rieka, v letných obdobiach je jej hladina vody pomerne nízka. V takých podmienkach sú oveľa lepšie pontóny, ktoré majú nižší ponor, ale sú aj pomalšie. Zmestí sa však na ne viac ľudí, čo je pohodlnejšie pre rodiny s deťmi.

Najpopulárnejšia rieka, spojená predovšetkým so splavmi je Dunajec - tečúca cez slovenské aj poľské Pieniny. Tu je najväčšou atrakciou splavovanie rieky plťami, ktorého história siaha až do stredoveku, kedy drevorubači po rieke prepravovali drevo do Visly a niekedy aj ďalej, k Baltskému moru. Týmto spôsobom drevorubači plnili funkcie pltníka, ale nebolo turistické pltníctvo - ale bol k tomu už iba malý krok. Dodnes pltníci prijímajú na svojich pltiach turistov a splavujú nimi viac ako dvadsaťkilometrový úsek rieky.

Na slovensko-poľskom pohraničí nechýbajú vodné atrakcie a samotné Karpaty ponúkajú oveľa viac. Pokojné plochy jazier, zakrútené, divoké rieky, tečúce medzi kopcami a prechádzajúce cez zaujímavé okolie, len čakajú na to, aby porozprávali nezvyčajné príbehy. Stojí za to počúvať ich!

woda 2

CARPATHIA to je viac než len lokálna značka, je to spôsob uvažovania o Karpatoch. Pridajte sa k nám a buďte súčasťou hospodárskej značky kvality Karpát, ktorá v sebe zahŕňa najlepšie produkty, atrakcie a služby karpatského charakteru.

Viac informácií o CARPATHII nájdete na stránkach:

Združenie Karpatský euroregión Poľsko

www.karpacki.pl
www.visitcarpathia.com
www.wedrowaniebezplecaka.visitcarpathia.com

logotypy projekt sk

Odporúčané weby