Netreba zabúdať, že pri nosení kontaktných šošoviek je veľmi dôležitá hygiena a to, aby boli kontaktné šošovky vkladané vždy dokonale čisté a sterilné. Na kontaktných šošovkách sa počas nosenia uchytí mnoho depozitov, baktérií, tukových a bielkovinových čiastočiek a iných nečistôt, ktoré treba eliminovať, aby vaše videnie bolo dokonalé čisté a riziko vzniku komplikácií, predovšetkým zápalov minimalizované . Na čistenie, dezinfekciu a uchovávanie kontaktných šošoviek sa používajú špeciálne roztoky.Na svetovom trhu je množstvo roztokov na kontaktné šošovky. Ich úlohou je dezinfikovať kontaktnú šošovku, čím sa odstránia nečistoty a baktérie spôsobujúce očné infekcie. Zamedzujú aj tvorbe a ukladaniu tukových čiastočiek, ktoré znižujú ostrosť videnia pri nosení kontaktných šošoviek.

Najčastejšie používaným roztokom, ktorý sa používa na uchovávanie a čistenie kontaktných šošoviek je  takzvaný „all in one“ roztok. Takýto roztok má všetky funkcie, aby kontaktné šošovky nielen dezinfikoval a udržal čisté, ale zabezpečuje aj ich dostatočné zvlhčenie. Pred samotným uložením do púzdra už nie je pri použití týchto roztok potrebné šošovky mechanicky pretrieť prstom, ako to bývalo v minulosti.

Zo zdravotného hľadiska sú najlepšou voľbou peroxidové „all in one“ roztoky, ktoré neobsahujú konzervačné látky a sú vhodné aj pre citlivé oči. Tieto roztoky sú vhodné pre všetky typy mäkkých kontaktných šošoviek. Hlavnou zložkou týchto roztokov je peroxid, ktorý v spolupráci s katalyzátorom v špeciálnom púzdre spustí chemickú reakciu, počas ktorej dôjde k dokonalému vyčisteniu šošoviek a na konci už ostane len čistý fyziologický roztok, ktorý je pre oko neškodný. Pri takomto type roztoku je však potrebné dodržať minimálne šesťhodinovú dobu čistenia. Pri skoršom vybratí môže byť roztok pre oko nebezpečný.

Ak patríte k nositeľom kontaktných šošoviek a roztoky používate permanentne, je dôležité, aby ste ich nezabudli striedať, aby ste zamedzili vzniku alergickej reakcie na zložku roztoku.

Keď pracujete v suchom, klimatizovanom prostredí, pri dlhodobej práci pri počítači, pri nosení kontaktných šošoviek môže dochádzať k vysychaniu povrchu oka, obmedzuje sa okysličenie rohovky a oči môžu byť značne podráždené. V takomto prípade je vhodné siahnuť po lubrikačných kvapkách, takzvaných umelých slzách.

Umelé slzy dodajú očiam potrebné zvlhčenie, zvyšujú prísun kyslíku, uľavia unaveným a suchým očiam, dokážu znížiť začervenanie  a dokonca znižovať riziko zápalov. Na trhu je veľké množstvo rôznych typov umelých sĺz, ale nie všetky sú naozaj účinné. O použití konkrétneho typu je dobré poradiť sa s lekárom alebo optometristom.

Odporúčané weby