Ak človek trpí nejakou refrakčnou poruchou, je prirodzené že sa snaží o čo najefektívnejší a najpríjemnejší spôsob jej korekcie. Nosenie okuliarov je jeden spôsob ako toto dosiahnuť, nevyhovuje však úplne každému. Nosenie okuliarov pre mnohých, môže byť prekážkou pri vykonávaní rôznych činností (napríklad pri športe), alebo sa jednoducho v okuliaroch necítia príjemne. A práve pre tých, ktorí sa chcú cítiť komfortne, sú určené pre korekciu zraku kontaktné šošovky. S kontaktnými šošovkami môžete vykonávať bez problémov akúkoľvek činnosť. Budete sa cítiť slobodne a pohodlne.

Kontaktná šošovka vo všeobecnosti predstavujú vypuklý disk navrhnutý tak, aby dokonale prekrýval prednú priehľadnú plochu oka, rohovku. Vďaka povrchovému napätiu povrchu kontaktných šošoviek, šošovky dokonale priľnú k rohovke.

Pokročilý výskum a stále sa zlepšujúce materiály z ktorých sú kontaktné šošovky vyrábané umožňujú ich nosenie aj ľuďom, ktorí ešte pred niekoľkými rokmi o ich nosení ani nesnívali. Kontaktné šošovky pomáhajú tam, kde klasické dioptrické okuliare nie je možné použiť. Dnes sa kontaktné šošovky vyrábajú najmä z mäkkých pružných materiálov, takže pri vhodne zvolenej kontaktnej šošovke nie je oko iritované ako to bývalo v minulosti.

Kontaktné šošovky sú v súčasnosti schopné korigovať väčšinu refrakčných porúch ako napríklad ďalekozrakosť, krátkozrakosť, astigmatizmus či presbyopiu. Jednou z najdôležitejších výhod kontaktných šošoviek je to, že pri pozeraní do strán nie je obmedzované periférne videnie ako je to v prípade okuliarov, keďže vám v periférnom videní neprekážajú okuliarové rámy. Taktiež pre ľudí s vyššou dioptriou majú kontaktné šošovky veľký estetický význam, pretože nemusia nosiť okuliare s hrubými sklami.

Aj napriek tomuto všetkému stále existujú dôvody, kedy nosenie kontaktných šošoviek nie je vhodné a bezpečné. Kedy si môžete nosením kontaktných šošoviek viac ublížiť ako pomôcť. Ide napríklad o bezúčelové používanie kontaktných šošoviek pri výskyte patologických stavov na oku. Niektorí ľudia neznášajú kontaktné šošovky dobre, prípadne majú nedostatočný slzný film a oči ich potom pália a režú. Absolútnou kontraindikáciou sú akútne aj chronické bakteriálne, vírusové alebo plesňové infekcie oka a niektoré dystrofie rohovky.

Pokiaľ uvažujete o nosení kontaktných šošoviek nezabúdajte však na to, že pri výslednom výbere je najlepšie poradiť sa s kontaktológom. Odborník urobí potrebné očné vyšetrenia a odporučí vám, na základe výsledkov merania aké kontaktné šošovky sú pre vás najvhodnejšie a aké kontaktné šošovky najlepšie splňujú vaše požiadavky.

Pri nosení kontaktných šošoviek ale netreba zabúdať na ich adekvátne čistenie. Sú náchylnejšie na zachytávanie nečistôt a mikroorganizmov, netreba preto zabúdať na roztoky pre kontaktné šošovky, ktoré šošovky dezinfikujú a pre vás zabezpečia pocit istoty.

Široký sortiment kontaktných šošoviek umožňuje vybrať si každému bez ohľadu na dioptriu, ktorú potrebuje. Najčastejšie sa používajú šošovky jednodňové. Sú aj dvojtýždňové, mesačné a trojmesačné. Ideálne sú však práve tie jednodňové, pretože každý deň si nasadzujete novú kontaktnú šošovku.

Aplikácia kontaktnej šošovky je jednoduchá. Vyberie sa z obalu a vsadí do oka. Na konci dňa sa zase vyberie a vloží do roztoku (v prípade jednodňovej sa zahodí). Dajú sa nosiť aj len občas ako doplnok k okuliarom, podľa vašich potrieb.

Odporúčané weby