Zavrite si oči a vnímajte. Čo vidíte? Len tmu. Čo vnímate? Pocit bezmocnosti. Zrazu sa všetko zdá úplne iné. Človek si ani neuvedomuje, akým zázrakom nás príroda obdarila. A zrak sa pokojne zázrakom nazvať dá. Zrak je totiž zmyslom, ktorým vnímame až 80% všetkých informácií.

Zrak je schopnosť vidieť a vnímať rozne objekty, telesá, svetlá, farby. Zrak je vnem, ktorým dokážeme spoznávať a rozlišovať farby a intenzitu svetla. Bez zraku by ľudia a aj celé ľudstvo neboli tým, čím sú a náš svet by bezpochyby mal úplne odlišnú podobu od toho súčasného. Prostredníctvom zraku sa adaptujeme v prostredí a vytvárame stále nové a nové veci. Zrak nám umožňuje čítať, písať, stavať, tvoriť, vyrábať. A titul zázrak prírody mu preto neodškriepiteľne patrí.

Orgánom zraku je ľudské oko. Ľudské oko je z ložené z niekoľkých častí, z ktorých každá časť sa navzájom prelína a dopĺňa. Spájaním funkcií každej jednej časti oka vzniká fantastický mechanizmus, vďaka ktorému možeme vnímať predmety okolo nás, získavať tak cenné informácie a taktiež nám umožňuje orientovať sa v roznom prostredí a v priestore.

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aký je ľudský zrak úchvatný? Pomocou zraku vnímame krásu prírody, rozpoznávame farby, čítame knihy, vytvárame umenie a tvoríme dejiny. V ľudskom zraku sa ale možu objaviť aj rozne poruchy. Medzi choroby oka patria napríklad ďalekozrakosť, krátkozrakosť, zelený zákal, presbyopia či astigmatizmus. Najhorším a najťažším poškodením zraku je slepota. Pri miernejších poruchách zraku sa použijú lieky či pomocky pre lepšie videnie ako okuliare dioptrické alebo kontaktné šošovky. Slepota je však trvalý a neodvrátiteľný stav.

Netreba zabúdať starať sa o svoj zrak dopriatím si kvalitného spánku, nenamáhaním zraku neustálym sledovaním monitora pc alebo televízie, ale doprajme si aspoň občas prechádzku v prírode, relax pri počúvaní dobrej hudby a zároveň si chráňme zrak používaním kvalitných slnečných okuliarov. Pri potrebe korekcie zraku voľme dioptrické alebo kontaktné šošovky len po konzultácii s lekárom. Ľudský zrak si treba chrániť a vážiť.

Poruchy zraku a videnia

Problémy so zrakom alebo zhoršené videnie môže spôsobovať množstvo faktorov ako napr. vek, vrodené očné vady a rôzne ochorenia, fajčenie, alergie či úrazy. Očné refrakčné poruchy sú sprevádzané zníženým, nepresným, alebo zahmleným videním a môžeme ich rozdeliť na veľké a malé. Všetky refrakčné poruchy sa dajú korigovať nosením dioptrických skiel alebo kontaktných šošoviek. Príčinou problémov však nie je samotná refrakčná porucha, ale skôr úsilie spojené s jej korekciou. Medzi najčastejšie refrakčné poruchy patrí ďalekozrakosť, krátkozrakosť a astigmatizmus.

Očné problémy sa prejavujú pocitom tlaku, pálenia, ťažkých viečok, únavy až bolesti očí, pocitmi cudzieho telieska v oku, spojivky bývajú prekrvené a oči slzia. Viečka a ich okraje sú začervenané, podráždené, často dochádza k zápalom okrajov viečok a ľudia s týmito problémami majú ospalý vzhľad. Ďalším prejavom je netypická bolesť hlavy, ktorá je lokalizovaná do očí, hĺbky očnice, prípadne sa môže šíriť až do temena, šije alebo ramien. Neraz býva spojená s nevoľnosťou a vracaním. Refrakčné poruchy môžu byť tiež prvým príznakom závažnej choroby a môžu pomôcť k včasnému a úspešnému liečeniu prvotnej choroby.

U veľkých refrakčných porúch nie sú príznaky príliš viditeľné a hlavným príznakom je podstatne znížená zraková ostrosť, zahmlené a nepresné videnie. Oko nie je schopné túto vadu samo vykorigovať a preto sa o to ani nesnaží.

Malú refrakčnú poruchu sme do určitej miery schopní sami vykorigovať, ale táto činnosť vedie ku svalovému a nervovému vyčerpaniu, ktoré je sprevádzané radou symptómov. Príznaky malých refrakčných porúch sú omnoho pestrejšie, môžu byť zrakové, očné alebo prídavné. Zraková ostrosť býva zachovaná. Videnie sa stáva zahmleným za zhoršených podmienok, napr. pri zlom osvetlení. Uvoľnenie napätia ciliárneho svalu vedie k rozostreniu obrazu a uvoľnenie napätia okohybných svalov vedie k dvojitému videniu. Snaha po vykorigovaní týchto anomálií vedie k poruche vzťahu medzi akomodáciou a konvergenciou (zbiehaním lúčov).

Použité zdroje

Odporúčané weby