Aj napriek trendu rastúcej ceny mobilných zariadení sa na trhu objavuje čoraz viac výrobcov, ktorí ponúkajú svoje vlajkové modely za cenu nižšiu ako 500eur. Na druhú stranu, spoločnosti ako Samsung či Huawei považujú túto hladinu len za vyššiu strednú triedu. Existujú technológie, ktorými dokážu výrobcovia vyššiu cenu svojich zariadení ospravedlniť, alebo ide len o ťahanie peňazí z vreciek zákazníkov a platenie za značku?

Príkladom dobrého pomeru ceny a výkonu je Xiaomi. Jeho aktuálne najvyšší model – Xiaomi Mi9, je možné na našom trhu kúpiť za cenu mierne prevyšujúcu 410eur. Na prvý pohľad mu pritom nič nechýba – výrobca nasadil Snapdragon 855 doplnený o 6GB RAM, čelnú stranu zdobí veľký AMOLED displej skoro bez rámikov a brady a na zadnej strane nájdeme trojicu fotoaparátov. Podobne sú na tom aj modely od iných čínskych výrobcov, hoci OnePlus opustilo svoju cenovú politiku a tiež začalo s „predražovaním“. Z hardwarového hľadiska sú všetky tieto kúsky dospelé a dá sa povedať, že im nič nechýba.

Kupujú si teda zákazníci drahšie smartphony len kvôli značke alebo prestíži? Nie je to celkom tak. Predsa len existujú doplnkové technológie, ktoré často ani nie je možné zaradiť do samostatnej kategórie. Niektoré z nich nájdeme aj v čínskych smartphonoch, ale spravidla nie viacero súčasne. A práve to môže niekoho motivovať, aby si priplatil dvojnásobnú čiastku. Poďme sa na ne pozrieť.

Konštrukcia, spracovanie a odolnosť

Z hľadiska dizajnu a spracovania je dnes jeden smartphone na nerozoznanie od druhého. Kvôli prémiovému vzhľadu, jednoduchému továrenskému vyhotoveniu a efektívnemu fungovaniu systému antén sa posledné roky ujala sendvičová konštrukcia. Prednú a zadnú stranu tak tvorí sklo a stredový rámik, ak sa bavíme o vyšších triedach, kov. V tomto odvetví jasne dominuje Apple so svojimi iPhonmi XS a XS Max, ktorého šasi sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele. Ostatní výrobcovia vsádzajú na hliník. Ten je relatívne mäkký a pri dlhodobom používaní smartphonu bez puzdra sa na bočných hranách vytvárajú ryhy a škrabance.

Azda najdôležitejším parametrom oddeľujúcim vlajkové lode od zavedených výrobcov je certifikácia IP68. Znamená to, že sú úplne odolné voči prachu a nespraví im problém ani ponorenie do vody, a to minimálne po dobu 30 minút v hĺbke väčšej ako 1 meter. Ak sa nad tým zamyslíte, človeku, ktorý bude so smartphonom často pracovať v zhoršených podmienkach, sa môže práve táto investícia oplatiť. V prípade, že chcete nekompromisný model z hľadiska špecifikácií, medzi špeciálnymi odolnými taký nenájdete, a to ani v stajni spoločnosti CAT. Bežnú vlajkovú loď môžete „obrniť“ špeciálnym ochranným puzdrom. Ak však nebude mať IP68 certifikáciu a prenikne do nej voda, poškodí matičnú dosku. Prípadná reklamácia bude zamietnutá, keďže každý výrobca dáva dovnútra špeciálne senzory na kvapalinu.

Faktom teda zostáva, že žiadny čínsky výrobca okrem Huawei neponúka prémiový model s odolnosťou IP68. OnePlus sa pri predstavovaní modelu 7 Pro snažilo načrtnúť, že novinka síce nemá danú certifikáciu, ale dokáže odolať namáčaniu. Pri reálnych testoch sa to ukázalo ako klamlivé. Voda síce nespôsobila žiadne okamžité poškodenia, avšak prenikla dovnútra a dostala sa aj na matičnú dosku, kde môže časom dôjsť ku korózii, prípadne skratu, ak by nešlo o destilovanú vodu.

Bezdrôtové nabíjanie

Málo ľudí o ňom vie a ešte menej ho používa. Keď si naň raz zvyknete, už si to bez neho nebudete vedieť predstaviť. Hoci bezdrôtové nabíjanie nájdeme aj v niektorých lacnejších smartphonov, napríklad v Mi9 spomenutom na začiatku článku, jeho prítomnosť rozhodne nie je pravidlom. Príkladom je aj relatívne nový model K20 Pro na rovnakej cenovej úrovni, ktorému táto funkcia chýba.

Je pravdou, že wireless charging nabíja o niečo pomalšie v porovnaní s káblom. Myšlienkou však je, že vďaka nemu nebudete musieť riešiť nabíjanie vôbec. Na začiatku musíte obetovať malú investíciu – kúpiť držiak s bezdrôtovým nabíjaním do auta a podložku domov na stolík či do práce. Následne si ale rýchlo vytvoríte návyk mobil automaticky odkladať na danú podložku v situáciách, kedy by ste ho len tak položili na stôl a nemali by ste čas a chuť pripájať nabíjačku. Cez tento návyk sa následne prenesiete do stavu, že klasické nabíjanie prestanete riešiť úplne. Bezdrôtové nabíjačky poruke navyše oceníte, ak používate aj ďalšie nositeľné príslušenstvo – napríklad bezdrôtové slúchadlá alebo inteligentné hodinky.

Nájdu sa však aj čierne ovce z opačného spektra, ktoré sa blížia cenou 1000 eurám, ale bezdrôtové nabíjanie predsa len nemajú. Jednou z nich je Xperia 1.

Spätné bezdrôtové nabíjanie

S technológiou Reverse Wireless Charging prišla spoločnosť Huawei u modelu Mate 20 Pro a dnes ju nájdeme napríklad aj v Samsungoch Galaxy S10. Principiálne ide o opak bezdrôtového nabíjania, vďaka čomu môžete z týchto mobilov nabíjať napríklad bezdrôtové slúchadlá na cestách bez použitia kábla alebo iný smartphone. Bezdrôtové slúchadlá majú často obmedzenú výdrž. Zatiaľ čo počúvate hudbu, môžete dobíjať puzdro, a to pri ďalšom spojení prevedie energiu do slúchadiel.

Bezpečnosť biometrických senzorov

Takmer všetky smartphony aktuálne ponúkajú dve možnosti biometrického zabezpečenia, a to senzor odtlačkov prstov a „sken“ tváre. Ak ide o snímanie odtlačkov, nie je to tak dávno, keď dominovala kapacitná technológia. Pokrok umožnil jej rýchly vývoj a pokles ceny, vďaka čomu ju mohli výrobcovia použiť naprieč všetkými cenovými kategóriami. K jej hlavným výhodám patrí rýchlosť snímania, presnosť, ale aj bezpečnosť. So zmenšujúcimi sa rámikmi okolo displejmi sa niektoré spoločnosti rozhodli presunúť ju z domáceho tlačidla do zapínacieho, prípadne na zadnú stranu, kde však nemusí byť taká praktická. Ak je totiž smartphone umiestnený na stole alebo v držiaku ako navigácia, musíte ho najskôr zdvihnúť alebo zadať heslo.

Spoločnosti teda investovali do vývoja čítačky odtlačkov v displeji, čo sa nakoniec aj podarilo a dnes existujú modely ako Galaxy A50 či Xiaomi MiA3, ktoré ňou disponujú a stoja menej ako 300eur. Problémom je, že tento systém využíva optickú technológiu, ktorá nie je len pomalšia, ale hlavne výrazne menej bezpečná. Ak vám ide len o uchránenie fotiek alebo citlivých správ pred kamarátmi, pravdepodobne to nebude problém. Je však potrebné si uvedomiť, že majitelia firiem a vrcholoví manažéri využívajú svoj smartphone ako pracovný nástroj a často v ňom uchovávajú citlivé dáta s obrovskou hodnotou. Ľahko prelomiteľná optická čítačka v displeji by im pravdepodobne nezaručila práve najpokojnejší spánok.

Ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov

Samsung bol dlho kritizovaný za neskoré nasadenie čítačky do displeja, avšak ako sa ukázalo, mal na to pádny dôvod. Do vlajkových modelov totiž vložil len bezpečnú čítačku odtlačkov. V prípade Galaxy S10E je to kapacitný senzor v zapínacom tlačidle a pre drahšie modely S10 a S10 Plus a nedávno predstavený Note 10 Plus pripravil ultrasonický senzor v displeji. Ten je oproti optickému neporovnateľne presnejší a bezpečnejší. Jediným neduhom je, že na dané prístroje nie je možné nalepiť ochranné sklo. Na druhú stranu, ochrannou fóliou sú dané modely vybavené už v balení a v prípade potreby je možné siahnuť po špeciálnom skle, ktoré sa nasádza UV lepidlom.

FaceID

Podobná situácia aktuálne nastala aj v oblasti rozpoznávania tváre. Podporujú ho takmer všetky Android smartphony, avšak u väčšiny z nich sa to ani nedá označiť za zabezpečenie. Ide totiž len o porovnanie fotky z prednej kamery s fotkou z databázy, čo sa dá oklamať aj vytlačeným obrázkom.

Na druhú stranu Apple implementovalo do iPhonov radu X a vyšších FaceID technológiu. Tá dokáže vďaka viacerým senzorom vytvoriť trojrozmerný model vašej tváre a prispôsobuje sa na zmeny, ktorými tvár prechádza v čase ako nasadenie okuliarov, iný strih brady a podobne. Pri každom odomknutí zároveň sleduje, či máte otvorené oči a aj či sa pozeráte priamo na displej. Tým pádom nikto nemôže odomknúť vaše zariadenie ani v spánku, čo prekonáva akúkoľvek čítačku odtlačkov. V tomto prípade je príkladná aj implementácia funkcie naprieč softwarom. Sken tváre neslúži len na odomykanie zariadenia, môžete ho využiť aj ako autentifikáciu platby alebo ním vypnúť budík bez toho, aby ste smartphone chytili do ruky. Keď päťkrát za sebou rýchlo stlačíte power tlačidlo, biometrické zabezpečenie sa vypne a pri ďalšom odomknutí musíte zadať heslo. Keby vás teda niekto uniesol a chcel vás donútiť odomknúť iPhone tým, že sa naň pozriete, má smolu.

TOF Senzor

Pri trojrozmernom skenovaní ešte chvíľu zostaneme. Možno ste o senzore Time of Flight ešte nepočuli, je však veľmi pravdepodobné, že sa o ňom bude čoraz častejšie rozprávať v budúcnosti. Čo dokáže? Ako názov napovedá, meria čas letu, konkrétne čas letu svetelných lúčov zo senzora ku objektu a naspäť. Vďaka týmto dátam dokáže trojrozmerne modelovať priestor a objekty v ňom s relatívne presnými rozmermi. Uplatnenie je pritom enormné, a to najmä v oblasti rozšírenej reality. Poznáte aplikáciu IKEA? Cez jej AR časť môžete vkladať do priestoru rôzny nábytok, aby ste videli, ako vyzerá u vás doma. S bežnou kamerou však nie je veľmi presná a počas používania sa ani nemôžete veľmi pohybovať. Ak by sa TOF rozšíril a s ním aj podpora do aplikácií, mohli by ste umiestňovať do priestoru ľubovoľné objekty, pričom ich rozmery by pasovali do reálneho sveta.

Druhé uplatnenie by mohol senzor nájsť aj pri reverse engineeringu. Ľubovoľný objekt by ste pomerne presne naskenovali a s dátami by ste mohli ďalej pracovať alebo si vytlačiť trojrozmerný model. Možnosti sú prakticky neobmedzené, preto sa TOF rozhodli niektorí výrobcovia nasadiť do svojich smartphonov už teraz.  

Dlhšia systémová podpora

Väčšina ľudí si pod pojmom aktualizácia systému predstaví zmenu dizajnu či prírastok nových funkcií. To najdôležitejšie na pravidelných updatoch sú ale bezpečnostné záplaty. Každý operačný systém má množstvo chýb, či už ten, ktorý používate na svojom smartphone, alebo počítači. Keď dôjde k ich odhaleniu a nahláseniu, bezodkladne vyjde príslušná bezpečnostná záplata, ktorá zabráni útočníkom získať citlivé dáta alebo iným spôsobom preniknúť do zariadenia. U iPhonov vychádzajú tieto aktualizácie prakticky ihneď, a to isté platí aj pre Google Pixely a zariadenia zaradené do programu Android One. Ostatní výrobcovia sa však rozhodujú, či update vydajú a ešte predtým ho musia pre dané zariadenie prispôsobiť kvôli nadstavbe. Kúpou drahšieho smartphonu získate rýchlejší prístup k updatom a zároveň aj dlhšiu systémovú podporu.

Doplnkové funkcie

Niektoré vlastnosti cielia len na špecifickú cieľovú skupinu, ktorá si za ne rada priplatí a pre všetkých ostatných sú nepoužiteľné.

Príkladom sú napríklad Asus ROG Phone a ROG Phone 2. Už na prvý pohľad zaujme logo s RGB podsvietením na zadnej strane a výduch chladenia. Niečo podobné by ste našli asi len u Razer Phonu. Zákazníkom Asus pripravil aj špeciálne príslušenstvo v podobe druhého displeja, herných ovládačov či dokonca externého aktívneho chladenia. Pre pohodlnejšie ovládanie sú navyše dve senzorové tlačidla zameriavania zabudované do bočnej hrany. Hráči sa potešia aj špeciálnemu softwaru, ktorý po spustení náročnej aplikácie vytiahne z hardwaru maximum. Môžu pritom neustále sledovať teploty CPU, FPS či vyťaženie RAM.

Samsung má nachystaný pracovne zameraný DeX. Po pripojení vlajkových modelov k monitoru sa celé prostredie prepne do plnohodnotného desktopového režimu. Systém je síce stále obmedzený na Android aplikácie, avšak je možné pracovať s oknami tak, ako ste zvyknutí zo systémov Windows či macOS. Komu by to ale nestačilo, môže zájsť ešte ďalej. V poslednej verzii  viete spustiť plnohodnotný Linux. Po pripojení klávesnice a myši tým pádom získate plnohodnotný počítač.

V inováciách pritom nezaostáva ani LG s technológiou Air Motion. Modely G8 a G8S vďaka špeciálnemu systému predných kamier dokážu rozpoznať polohu ruky v priestore. Zariadenie môžete následne ovládať pomocou jednoduchý gest. Je pravdou, že majitelia sa zatiaľ sťažujú na nízku presnosť a pomalú odozvu, avšak po softwarovom doladení by mohlo ovládanie gestami nájsť uplatnenie v situáciách, kedy nemôžete mobil držať v ruke, napríklad v aute.

Záver

Za zmienku by možno stál aj stylus z Notu slúžiaci ako diaľkové ovládanie či periskopický zoom z Huawei P30 Pro. Článok mal však za úlohu najmä vyvrátiť kolujúce fámy, že kupovať drahší smartphone nemá zmysel a ide len o predražené doplnky na predvádzanie sa. Hoci spomenuté technológie určite nevyužije každý, musíme oceniť, že sa výrobcovia snažia neustále inovovať a zároveň existujú zákazníci, ktorí dané inovácie zaplatia. Práve vďaka tomu sa totiž užitočné funkcie dostávajú do dostupnejších smartphonov.

Odporúčané weby