Mobilný telefón Nokiu Lumia 925 som si zakúpil pred vyše 1,5 rokom. Ide o telefón strednej kategórie. V súčasnosti sa jeho cena pohybuje od 250 eur. Vzhľadom na to že mobilný trh sa rýchlo mení, tak aj tento model sa už pomaly stáva starším kusom. Napriek tomu má aj súčasnému používateľovi stále čo ponúknuť.

Vzhľad mobilu

Vzhľad mobilu je štýlový a mal som na neho skôr pozitívne ohlasy. Ja som si zakúpil model so strieborným rámom a šedou zadnou časťou. Lumia 925 má konzervatívnejší vzhľad a pôsobí hranatejším dojmom. Aj keď sú hrany mobilného telefónu mierne zaguľatené, sú náchylné na oder. Keď sa preto pozriem po roku a pol na hrany svojho telefónu, tak sú všetky obité.

Na boku mobilu sú základné tlačítka. Z hora to je najprv ovládanie hlasitosti, potom zapnutie a vypnutie mobilu a spodné tlačítko slúži na zapnutie fotoaparátu (ak sa dlhšie podrží). Slúži tiež ako spúšť fotoaparátu a dá sa stlačiť aj do polovice pre ostrenie. Tlačítka príjemne dopĺňajú vzhľad mobilu a nejak neodstávajú a ani nezavadzajú.

Na vrchnej časti telefónu nájdete klasický univerzálny micro-USB vstup a jack na sluchátka. Vedľa je potom miesto na vloženie SIM karty. Hlavná časť mobilu s displejom je komplet čierna aj s orámovaním. Sklo displeja pokrýva celú túto časť mobilu a je náchylný na odtlačky prstov.

Celkovo však vzhľadu mobilu nie je čo vytknúť.

Rozmery mobilného telefónu v praxi

Rozmery mobilného telefónu Lumia 925 sú na dnešné pomery akorátne. Sú menšie telefóny, sú väčšie, sú aj ľahšie, sú aj ťažšie. Nokia Lumia 925 je svojimi rozmermi a aj hmotnosťou niekde v strede. Vo vrecku nohavíc mobil nevytŕča, avšak pri užších vreckách ho výraznejšie cítiť. Napriek tomu že mám rád o niečo menšie a ľahšie mobily, táto Lumia mi prekvapivo vyhovovala.

Výkon a úložná kapacita

Čo sa týka výkonu tak s tým som spokojný. Mobil beží plynule, nezasekáva sa a ani s aplikáciami nebol nikdy problém. Ak plánujete používať mobil na bežné aplikácie tak s nim budete určite spokojný. Browsovanie internetu je bez problémové a svižné. Možno dlhšie stránky s množstvom obrázkov naťahuje pomalšie, ale nie je to nič závažné.

Čo sa týka kapacity úložného priestoru tak tá má 16 GB. Pre bežného človeka úplne postačujúca. Pre toho čo by si tam chcel natiahnuť veľa pesničiek, prípadne videí, alebo pre vyznávačov sťahovania aplikácií, tak 16 GB môže byť málo. Mobil sa navyše nedá rozšíriť o pamäťovú kartu, čiže Lumiu 925 by som isto neodporučil tým, ktorý vyžadujú veľa úložného priestoru. Pre všetkých ostatných a najmä bežných používateľov je 16GB dostačujúcich. Keď teraz pozriem na kapacitu svojho mobilu, tak stále mám k dispozícii ešte 6 GB.

Displej

Displej Nokie Lumie 925 je prijateľný a dobre čitateľný. Na ostrom slnku sa zosvetlí na maximum preto je na displej dobre vidieť aj za slnečných dní. Z tohto pohľadu mu nemám čo vytknúť. Čo sa týka rozlíšenia, tak to je tiež bez problémov. Nikdy som si nevšimol nejaké „pixely“ a hrany napr. písmen sú pekne ostré.

Sklo displeja, keď na neho pozerám je aj po roku a pol nepoškriabané a to zažil mobil už mnoho pádov. Nieje ani prasknutý a ani som s nim nemal v minulosti funkčné problémy typu že vypadáva podsvietenie, alebo sa rozmazáva obraz a pod. Príde mi preto veľmi spoľahlivý.

Čo sa týka dotyku tak displej zvláda svoju úlohu obstojne. Pri písaní na klávesnici sa mi však bežne stáva že stlačím vedľajšiu klávesu, pripadne musím na písmenko viac krát ťuknúť. Z tohto pohľadu už som mal v rukách aj lepšie mobily, ale aj horšie. Čiže dotykový displej môžem zhodnotiť skôr ako priemerný.

Veľkou výhodou displeja mobilu je tá, že po jeho vypnutí sa na ňom zobrazuje čas, prípadne si môžete nastaviť že sa tam budú zobrazovať neprijaté hovory, alebo sms správy, či email. Ak však mobil zistí, že je tma tak sa automaticky vypne a ušetrí tak trochu baterky. Ak sa však opäť dostanete na svetlo, displej s časom a doplnkovými informáciami sa zapne. Svetelný senzor sa nachádza v oblasti ako je objektív fotoaparátu nad displejom. Ak teda chcete vypnúť komplet obrazovku tak stačí položiť telefón na displej a obrazovka sa komplet vypne.

Takúto funkciu obrazovky po vypnutí telefónu považujem ako veľmi pozitívny krok. Človek nemusí stále zapínať telefón aby si skontroloval či mu prišla nejaká správa alebo email. Ušetrí to trochu času a nervov :)

Výdrž batérie

Výdrž batérie mobilu pri bežnom používaní je maximálne 1-1,5 dňa. Najdlhšie mi mobil vydržal niečo vyše štyroch dní, najkratšie zhruba pol deň. S pribúdajúcim vekom sa jeho výdrž samozrejme skracuje. V začiatkoch som telefón nabíjal zhruba každý druhý deň. Momentálne je to každý deň.

Ak však nechodíte na internet a po večeroch, alebo v autobuse nebrowsujete, nepočúvate hudbu, nefotíte a nepoužívate navigáciu a máte vypnutú wifi, GPS a internetový signál - mobil môže vydržať aj vyše troch dní. To by ste s ním však museli len telefonovať a nič iné. Bežný človek si však bude musieť pripraviť nabíjačku oveľa skôr. Mobil teda určite nemôžem odporučiť tým, čo ho využívajú niekoľko hodín denne, vtedy je lepšie siahnuť po mobilných telefónoch s vyššou kapacitou batérie.

Fotoaparát a video

Súčasťou mobilného telefónu Nokia Lumia 925 je samozrejme aj fotoaparát. Objektív nájdete klasicky v zadu, druhý je potom aj z prednej strany.. takže náruživí selfiesti nebudú mať problém robiť si fotky aj ako ťukajú do mobilu :)

Kvalita fotografií nie je zlá. Extrémne zázraky však nečakajte. Na trhu sú určite kvalitnejšie mobilné telefóny, ktoré spravia lepšie fotky. Na obranu telefónu by som však povedal že kvalitatívne je fotoaparát v tej lepšej polovici mobilného spektra.

Počas dobrých svetelných podmienok sú fotky ostré a kontrastné a aj šum je prijateľný. Za zhoršených podmienok je to tak od náhody – niekedy je fotka rozmazaná, inokedy je vidieť väčší šum a strata detailov, niekedy je to vyslovene katastrofa a niekedy to prekvapivo zvládne náročnejšie podmienky bez problémov. Nezabúdajte občas vyčistiť sklíčko objektívu, ináč budete mať zahmlené fotky :)

Video má prijateľnú kvalitu. Na bežné použitie stačí a počas dostatku svetla má aj vcelku pekné farebné podanie. Zvuk je priemerný. Na typicky dokumentačný záznam však s videom nebudete mať problém. Pri natáčaní videa si môžete prisvietiť aj LED diódami, čo niekedy príde vhod.

Operačný systém

Mobilný telefón som kupoval hlavne z toho dôvodu že beží na operačnom systéme Windows Phone 8. Je to môj druhý telefón s týmto operačným systémom a akosi mi viac sedí ako mobilné telefóny, či tablety s androidom. Veľkou výhodou tohto operačného systému je jeho jednoduchosť, prehľadnosť a funkčnosť.

Určite by som ho odporučil každému v mobiloch menej zdatnému človeku. Poznám viacero ľudí, ktorí prešli na tento systém, keďže android im prišiel zložitý a nepraktický. Windows Phone si naopak pochvaľovali. Veľmi spokojní boli s prehľadnosťou a aj úvodnou obrazovkou. Úvodná obrazovka s dlaždicami mi príde ďaleko prehľadnejšia ako tie na Androidoch. Samozrejme to je aj vec vkusu. Každopádne pre mňa je operačný systém Windows jednoznačnou voľbou.

Naopak veľkou nevýhodou Windows Phone je nedostatok aplikácií v porovnaní napr. s Androidom alebo iOS od Apple. Nevravím že na Windows Phone žiadne aplikácie nie sú, je ich však limitované množstvo. Mnohý výrobcovia elektroniky či softwaru navyše ešte stále obchádzajú tento systém a nevyrábajú pre ne svoje aplikácie. Osobne však využívam len zopár aplikácií a preto mi ich nedostatok až tak nevadí.

Asi najčastejšie pre mňa používanou aplikáciou je navigácia. Výhodou Nokie Lumie 925 je tá, že v nej máte už od výroby navigáciu s nokiackymi mapami. Vektorové mapy si navyše môžete stiahnuť do mobilu a fungovať tak v offline móde, čo je veľmi veľká výhoda. Ak teda používate mobil na autonavigáciu tak tento mobil je na to ako stvorený. Navyše aplikáciu máte zadarmo. Čo sa týka turistickým máp tak ponuka je horšia ako napríklad na Androide.

Mrznutie mobilu

Ako každý mobil, tak aj tento občas zamrzne. Ak zamrzne aplikácia, tak väčšinou sa po pár sekundách nečinnosti automaticky vypne. Takže to, že by som sa zasekol v nejakej aplikácii sa mi v podstate nestalo. Ak aj hej, tak väčšinou to vyrieši zapnutie a vypnutie mobilu.

Niekoľko krát sa mi stalo že sa nedal mobil zapnúť, prípadne zamrzol pri vypínaní. Často krát vtedy ani nepomôže dlhšie držanie tlačidla na vypnutie, čo by malo zabezpečiť kompletné vypnutie mobilu. V tomto prípade treba spraviť tvrdý reset mobilného telefónu, ktorý sa spustí pri kombinácií stlačenia rôznych tlačidiel. Takúto procedúru som musel za celý čas používania vykonať asi 4x.

Celkovo však s mrznutím mobilu mám oveľa lepšie skúsenosti ako v prípade mobilných telefónov s Androidom. Z tohto hľadiska musím mobilný telefón od Nokie pochváliť – resp. jeho operačný systém.

Ďalšia výbava

Súčasťou mobilu je GPS modul. Je prekvapivo presný. Vždy keď som si kontroloval trasu s mapou tak viac menej sedela presne. V lese však počítajte s tým že navigácia občas odskočí kľudne aj o 50-100 metrov. Podobne sa mi tak viac krát stalo aj v miestach kde je horšia viditeľnosť na oblohu (mosty, husto osídlené štvrte). Nebolo to však nikdy nič vážne a navigácia „odskakovala“ len fakt na veľmi náročných úsekoch. Čiže ak je dobrá viditeľnosť na GPS sa môžete určite spoľahnúť, v prípade horšej viditeľnosti na oblohu má výsledky v podstate s normálnych odchýlkami.

Zo zadnej časti mobilného zariadenia nájdete dve LED diódy, ktorými si môžete svietiť, alebo ich použiť pri fotení či videu. Svietenie mobilom som použil už stovky krát a preto si kupujem len mobily, ktoré takúto funkciu majú. LEDky na tejto Nokii sú silné a pri ich použití som nemal nikdy problém, že by mi bolo svietenie nedostatočné. Na svietenie LEDkami sa dajú stiahnuť rôzne aplikácie, cez ne si potom môžete aj regulovať svetelnosť.

Prehrávanie hudby v telefóne je bezproblémové. Kvalita zvuku závisí skôr od slúchadiel než od telefónu. Predinštalovaná aplikácia na prehrávanie hudby je taká zvláštna. Nikdy som jej úplne neprišiel na chuť. Na bežné prehrávanie však postačí. Hudbu si môžete pustiť aj cez vstavaný reproduktor. Osobne mi prídu všetky reproduktory v mobiloch žalostné a preto takúto možnosť využívam minimálne.

Samozrejmosťou mobilu je WIFI. Problémy som s ňou mal len občas. Niekedy som ju musel viac krát zapnúť a vypnúť aby nabehla, prípadne vypnúť a zapnúť telefón. Stávalo sa to však len veľmi zriedkavo a inak fungovala tak ako by mala. Výhodou mobilu je, že prostredníctvom WIFI môžete zdielať mobilné internetové pripojenie. Ak máte napr. notebook, tak prostredníctvom WIFI môžete spárovať zariadenia a používať potom mobilný internet. Túto možnosť som využil veľmi veľa krát a tuším iba raz sa mi stalo že som nevedel spárovať dve zariadenia. V tomto prípade by som však povedal že chyba nebola v mobile, ale v tom druhom zariadení.

Bluetooth v mobilnom telefóne som využil len na spárovanie s handsfree. Fungovalo to bez väčších problémov. Najďalej čo som sa dostal s handsfree od telefónu boli zhruba 3 metre. Výpadky signálu však môžete očakávať už zhruba po 1 – 1,5m. Ak je dobrá viditeľnosť a mobil aj bluetooth zariadenie máte vonku, tak výpadky sú približne po 2 metroch.

Zhrnutie

Mobilný telefón Nokia Lumia 925 je taký neutrálny mobil so svojimi kladmi a zápormi. Jeho kúpou však určite nič nestratíte a môžem ho vcelku odporučiť. Mobil je nabitý funkciami a určite neboli ani všetky spomenuté v tomto článku. Čiže technologicky je na tom Lumia 925 veľmi dobre.

Telefón však odporúčam hlavne pre všetkých bežných „telefonistov“ ktorí najmä telefonujú a občas si pozrú internet, sem tam spravia nejakú tú fotku či video a potrebujú mobilnú navigáciu. Na veľmi intenzívne používanie však nie je stavaný. Batéria totiž v tomto zohráva veľmi veľkú úlohu a v tomto smere je mobil priemerný.

Mobil môžem tiež odporučiť aj tým, ktorý si potrpia na vzhľad, jednoduchosť, odolnosť, kvalitu prevedenia a nemajú problém si za to trochu priplatiť. Naopak pre všetkých čo radi sťahujú aplikácie a sú nároční na veľkú úložnú kapacitu, tento mobil nie je najšťastnejším riešením.

Nokia Lumia 925 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Odporúčané weby