Všetci čo aspoň pár krát navštívili fitko si iste všimli „malinovky“, ktoré niektorí ľudia popri cvičení popíjali. Nie je to však vhodné len pre športovcov! Určite tiež registrujete mnoho správ v televíznych novinách o kolapse ľudí počas najhorúcejších letných dní. Tie boli samozrejme s najväčším predpokladom spôsobené nedostatkom vody, prehriatím organizmu a stratou dôležitých iónov.

Ak by sme naše telo prirovnali motoru, ktorý by sme hnali do vysokých otáčok, pri nedostatočnom chladení či premazávaní sa zadrhne, alebo prehreje. To isté platí aj o nás. Vo vode sa vyskytujú veľmi dôležité ióny, ktoré tomu pomáhajú predísť. Tiež môžu pomôcť ľuďom, ktorí trpia na svalové kŕče.

Iontový nápoj som vyskúšala aj ja. Je veľmi osviežujúci a výborne chutí. Kúpila som si ho na odporúčanie kamarátov a tiež na základe istých informácii, ktoré som pochytila a následne poňala viac zoširoka. Pravdou je, že je vhodný napríklad aj pre starších ľudí, alebo tých čo majú jednoducho problém s pitným režimom.

Iontový nápoj doplní totiž tekutiny a stratené ióny, ktoré sa spolu so spomínanými tekutinami predtým z tela vyplavili. Je vhodné piť ho pred, počas aj po záťaži a poviem vám pravdu, chutí to ako voda so sirupom, len trochu v zdravšej verzii.
Na trhu si môžete dokonca vybrať množstvo rôznych príchutí a určite na sebe pocítite príjemnú zmenu.

Odporúčam však siahať skôr po hypotonických iontových nápojoch pred výkonom a isotonických počas a po výkone. Preto je tento vhodný hlavne asi hodinu pred daným výkonom. Veľkou nevýhodou je, že aj keď si myslíte, že robíte pre svoje telo všetko len dobre, a čo aj v značnej miere robíte, iontový nápoj obsahuje taktiež éčka.

Tie, ktoré obsahuje tento konkrétny nie sú nejako extra škodlivé a ani by nemali spôsobiť nejaké vedľajšie účinky. Najhoršie sú E 102, E 104, E110, E 122, E 124 a tie našťastie nie sú uvedené na etikete, takže to v mojich očiach v podstate prešlo.
Pozor si treba dať samozrejme aj na doporučené denné dávkovanie. Veľkou výhodou je, že si môžete meniť koncentráciu nápoja, no skutočne sa neoplatí presahovať denné dávkovania, v tomto prípade to totiž môže viac uškodiť ako pomôcť.

Iontový nápoj zoženiete tiež v práškovej podobe. Výhodou je, že vydrží dlho a môžete si ho odsypať a vziať so sebou napríklad na dlhšie túry či cyklistické výlety a neťahať so sebou celé balenie. V podstate je asi jedno či ide o tekutú, alebo práškovú formu, lebo výsledok je viac menej rovnaký. Tu ide len to, čo vám ako spotrebiteľovi vyhovuje viac, alebo menej.

Iontové nápoje sú momentálne veľmi v móde, no nie je jednoduché si ich „naordinovať“ správne, preto si radšej všetko dopredu poriadne pozisťujte, poprípade si radšej nechajte poradiť od výživových poradcov, fitnes trénerov či jednoducho od niekoho čo o tom niečo vie. Myslím, že neinformovanosť sa nevypláca.

Odporúčané weby