Neutrónová hviezda je veľmi horúca, výnimočne hustá hviezda. Jej hustota sa zvyčajne pohybuje okolo 1011² až 1015-krát väčších hodnôt, ako je hustota vody, a asi miliónkrát väčších ako hustota bieleho trpaslíka. Elektróny a protóny hviezdy navzájom interagovali, takže jadro je zložené prevažne z neutrónov.

Neutrónové hviezdy majú iba okolo 10 až 20 km priemer. Preto je aj ich jasnosť veľmi malá, normálnymi metódami sa nedá zaznamenať. Rotujúce neutrónové hviezdy s výrazným magnetickým poľom môžu byť pozorované ako pulzary. Predpokladá sa aj existencia neutrónových hviezd ako súčastí mnohých röntgenových dvojhviezd.

Všeobecne sa pokladajú za poslednú vývojovú fázu hviezd s hmotnosťou medzi Candrasekharovou medzou ( 1,44 hmotnosti Slnka ) a asi trojnásobkom hmotnosti Slnka. Hviezdy z väčšou hmotnosťou sa potom stávajú čiernymi dierami. Neutrónové hviezdy vznikajú zrútením hviezdneho jadra. Po vyčerpaní paliva hviezdy vybuchujú ako supernovy typu II.

Odporúčané weby

Čo je vhodnejšie pre Vašu dovolenku? Chata s bazénom alebo chata s vírivkou? Najaktuálnejšie informácie a najvhodnejšie ubytovacie zariadenia presne podľa Vašich požiadaviek nájdete rýchlo a jednoducho priamo na portáli MegaUbytovanie.sk.