Triedenie populácie podľa určitého spoločného znaku vytvára konkrétnu populačnú štruktúru. K základným demografickým štruktúram patrí pohlavná a veková štruktúra, ktoré významne ovplyvňujú jednotlivé demografické procesy - pôrodnosť, úmrtnosť, potratovosť, sobášnosť, rozvodovosť, migráciu atď. Reprodukčné správanie ovplyvňujú i ďalšie štruktúry – rodinný stav, vzdelanie, národnosť a náboženské vyznanie.

Štruktúra obyvateľstva podľa pohlavia

V roku 1970 mala SR 4 537 290 obyvateľov, z ktorých bolo 50,6% žien a 49,4% mužov. Podiel žien v populácií sa neustále zvyšuje, a v roku 2001 predstavoval 51,4%. Pomer pohlaví nie je rovnaký už pri narodení. Biologicky je podmienené, že sa rodí viac chlapcov 106 na 100 dievčat. Postupne sa podiely mužov a žien (pohlaví) vyrovnávajú a s vyšším vekom začínajú prevažovať v populácií ženy. Je to spôsobené jednak nadúmrtnosťou mužov ako i celkovým starnutím populácie. Táto situácia sa zintenzívňuje v kategórii 80 ročných a viac, kde počet žien je dvojnásobne vyšší ako počet mužov. Nárast zaznamenáva i ukazovateľ indexu femininity vyjadrujúci vzájomný pomer pohlaví, resp. pomer počtu žien na 1000 mužov v populácií.

Index femininity vyjadruje vzájomný pomer pohlaví. V roku 2001 pripadalo na 1000 mužov 1059 žien, v roku 1970 to bolo iba 1026 žien na 1000 mužov. Na úrovni krajov vo všetkých prevládajú ženy nad mužmi, najvýraznejšie v Bratislavskom kraji, kde je podiel žien až 52,7%. Naopak najmenej žien 50,8% má Prešovský kraj, kde je aj najnižší index femininity (na1000 mužov pripadá 1034žien). Vo všetkých okresoch SR žije viac ako mužov, výnimkou sú iba dva okresy na severnom Slovensku - okres Námestovo a Tvrdošín. V okrese Námestovo ako v jedinom v SR prevládajú muži, podiel žien tu predstavuje 49,4% a femininity má hodnotu 957‰. V okrese Tvrdošín podiel mužov a žien vyrovnaný, podiel žien predstavuje 50%. Najvýraznejšia prevaha počtu nad mužmi je v okresoch najväčších miest Bratislavy a Košíc, ďalej v okresoch s veľkými mestami Banská Bystrica, Nitra, Žilina a Prešov.

Štruktúra obyvateľstva podľa veku

Veková štruktúra obyvateľstva je významným faktorom každej populácie. Je ovplyvnená jednak úrovňou reprodukčných procesov (pôrodnosťou a úmrtnosťou) ako i migráciou. Nakoľko úroveň úmrtnosti je relatívne stabilná a migrácia je nevýznamná, vekovú štruktúru obyvateľstva determinuje v súčasnosti najmä úroveň pôrodnosti a plodnosti. Veková pyramída z roku 2001 poukazuje na regresívny vývoj populácie. Charakterizuje ju každoročný úbytok obyvateľstva v mladších vekových skupinách, súvisiaci s prudko sa znižujúcou pôrodnosťou, ktorá je typická pre obdobie posledných 20 rokov. Dve výrazné rozšírenia vo veku okolo 21 až 27 rokov a okolo 44 až 50 rokov sú obdobia vysokej pôrodnosti zo 70. a 50. rokov. Z pyramídy je zrejmé, že v SR žije v súčasnosti výrazne vyšší počet žien vo veku nad 65 rokov (62% z obyvateľstva 65 ročného a staršieho), čo súvisí najmä s odlišnými úmrtnostnými pomermi mužov a žien v tomto veku.

  • Na základe reprodukcie a ekonomickej aktivity sa v SR vymedzujú tieto vekové skupiny:
  • predreprodukčná 0-14 rokov
  • reprodukčná 15-44 rokov
  • poreprodukčná - produktívna 45-64 rokov
  • 65 a viac rokov poreprodukčná - poproduktívna

Zatiaľ čo v poreprodukčnej – poproduktívnej zložke jednoznačne prevládajú ženy, čo je spôsobené jednak už spomínanou mužskou nadúmrtnosťou ako i celkovým starnutím populácie, v reprodukčnom veku zaznamenávajú prevahu muži. Podiel predreprodukčnej zložky neustále klesá, 19 pričom tempo poklesu sa zintenzívnilo najmä v 90. rokoch. Zatiaľ čo v roku 1970 tvorila veková kategória obyvateľstva do 14 rokov 27,2%, v roku 2001 už iba 18,9%, čo nie je ani štvrtina celkovej populácie. Tento evidentný pokles zastúpenia detskej zložky potvrdzuje prebiehajúci proces starnutia populácie. Ďalšie dve vekové skupiny obyvateľstva zaznamenali (reprodukčná a poreprodukčná) zvýšenie podielu. Index starnutia populácie sa zvýšil z hodnoty 33,9%v roku 1970 na hodnotu 60,2% v roku 2001.

Odporúčané weby