Roland Juno-G je slušne nabitý 61 klávesový syntetizátor s množstvom zvukov, 128 hlasovou polyfóniou, plnohodnotným 16 partovým sekvencerom + s možnosťou nahrávania zvuku do 4 audio stôp. Na to že má nástroj 61 klávesov je vcelku skladný a ľahký. Je preto ideálnym pomocníkom nie len v štúdiu, ale aj na živé hranie.

Nástroj je možné rozšíriť o 1 SRX kartu a teda zvýšiť počet dostupných zvukov. Pripojiť môžete aj pamäťovú kartu prostredníctvom PCMCIA adaptéru na ktorú si potom môžete nahrávať vlastné zvuky.

Juno-G sa pyšní zvukovým procesorom zo skvelého syntetizátoru z rady Fantom-X. Vďaka tomu má nástroj obstojnú zvukovú kvalitu a veľké možnosti editácie zvuku, na ktoré sa dajú aplikovať rôzne efekty.

Rozmery a kvalita prevedenia

Ako už bolo spomenuté, nástroj je skladný a ľahký. Jeho presun teda nebude žiadny problém. Je to dané aj tým, že nástroj má o niečo užšie klávesy v porovnaní s vyspelejšími a drahšími klávesami. Nástroj sa dobre nosí, stačí ho dať pod pazuchu a môžete vyraziť na koncert :)

Napriek tomu že je nástroj ľahučký, pôsobí naozaj pevným dojmom. Za niekoľko rokov používania s nim nebol nikdy problém. Tlačítka fungujú bez problémov a otáčacie potenciometre sú príjemne na dotyk. I keď pôsobia lacnejším dojmom nebol s nimi nikdy problém. Pozor si však treba dávať pri presune na joystik na ohýbanie tónu a moduláciu (Pitch Band), keďže vytŕča a môžete o neho nechtiac zavadiť, alebo na neho niečo položiť.

Juno-G má pomerne veľký displej do ktorého sa zmestí veľmi veľa informácií. Preto navigácia rôznymi menu a nastaveniami je príjemná a praktická. Chybičkou krásy však sú jeho pozorovacie uhly a kontrast. Kontrast sa dá nastaviť avšak pri zmene pohľadu displej začne byť zvláštne čitateľný. Jednak stratí na kontraste a jednak Vám jeho čítanie budú znepríjemňovať rôzne drobné čiarky. Pri správnom nastavení by však s tým nemal byť problém.

Napriek tomu, že nástroj patrí do nižšej cenovej kategórie, kvalita prevedenia je naozaj výborná. Rozmery a hmotnosť sú tiež vynikajúce a nemám k tomu žiadne výhrady. Jediným negatívom je čitateľnosť displeja pod rôznymi uhladmi a nastavenie kontrastu. Celkovo však prevedenie nástroja hodnotím vysoko pozitívne na: 4,5/5.

Klávesy

Klávesy na nástroji nie sú zlé, pôsobia však lacnejším dojmom čo je v tejto cenovej kategórii pochopiteľné. Sú aj o niečo užšie a kratšie ako býva zvykom pri iných, najmä drahších klávesových syntetizátoch.

Citlivosť kláves si môžete nastaviť, avšak osobne som nenašiel žiadne vhodné nastavenie pri hraní klavírnych zvukov. Jednoducho na tento štýl hrania tieto klávesy nie sú určené. V prípade ostatných nástrojov, najmä syntetizátorových je hranie bez problémov.

Klávesy na Rolande Juno-G si za svoju obstojnú priemernosť vyslúžili: 3,5/5

Zvuky

Hodnotenie zvukov nástrojov je častokrát veľmi subjektívna vec. Niekomu sa páčia také, inému zas nie. Preto odporúčam neriadiť sa recenziami zvukov pri vyberaní nástroja, ale najlepšie je ísť si nástroj vyskúšať. Prípadne pozrieť či niekde nie sú na internete ukážky zvukov (napr. na youtube).

Osobne mám zo zvukov rozporuplné dojmy. Najväčší problém vidím vo využiteľnosti zvukov. Nástroj obsahuje vyše 1000 zvukov a takmer 800 patchov + 256 GM2 zvukov, ktoré sú plne editovateľné, bohužiaľ takmer polovicou zvukov, ak nie viac len prebehnete a vôbec vás nezaujmú. Naopak ak sa viete s nástrojom vyhrať a zvuky si upraviť, dokážete z neho dostať zaujímavé kúsky.

Vcelku ma sklamali klavírne zvuky, ktoré znejú „hračkársky“. Naopak zvuky gitár, etnických nástrojov či niektorých syntetizátorových zvukov ma potešili. V minulosti som vlastnil syntetizátor Roland XP-60, ktorý bol síce starší, mal menšiu pamäť na zvuky a aj menej zvukov, obsahoval však oveľa viac využiteľných nástrojov. V prípade syntetizátoru Juno-G je teda niekedy menej naozaj viac a radšej by som okresal počet zvukov a nechal len tie kvalitnejšie.

Pozitívne však hodnotím možnosť rozšírenia nástroja prostredníctvom SRX karty, ktoré už obsahujú oveľa kvalitnejšie zvuky. Ďalším pozitívom, ako už bolo spomenuté je možnosť úpravy zvukov a teda z nástroju dokážete vystrúhať skutočne zaujímavé kúsky.

Hodnotenie zvukov musím preto rozdeliť na dve kategórie. Prvou sú zvuky pre ľudí, ktorí ich nechcú upravovať a ani rozširovať. V tomto prípade dávam zvukom 3/5. V prípade ak sa chcete s nástrojom vyhrať a zvuky upravovať hodnotím za 4/5. Celkovo si nástroj za zvuky odnáša: 3,5/5.

Sekvencer

Roland Juno-G má aj plneeditovateľný sekvencer. Sekvencer som využíval len sporadicky, vzhľadom na to že väčšinou som využíval DAW softvér v počítači. Používať preto sekvencer na nástroji nemalo význam. Pár kompozícii som však vyskúšal aj cez neho a môžem skonštatovať že je praktický a nie je až tak zložitý. Sekvencer obsahuje aj zopár zaujímavých funkcií, ale nie je to žiaden nadštandard. Čiže ak sa chystáte v nástroji vytvoriť zložitejšiu kompozíciu, trochu sa „namakáte“

Istým limitom je aj veľkosť displeja, resp. jeho rozlíšenie. Avšak nie je to úplne najhoršie. Mnohé sytetizátory v tejto cenovej kategórii a dokonca aj vyššej sekvencer nemajú, preto je jeho prítomnosť naozaj vítaným bonusom. Budete si však musieť zvyknúť na to že ak chcete kompozíciu upravovať, trochu sa naklikáte.

Naopak ak máte nejakú myšlienku v hlave a chcete ju čo najrýchlejšie zhudobniť bez nejakých úprav, tak na to je sekvencer úplne dostačujúci. Výhodou je aj to, že okrem 16 MIDI stôp, môžete pridať aj 4 audio stopy.

Sekvencer preto dostáva slušné: 4/5

Efekty, úprava zvukov a arpeggiator

To čím je nástroj skutočne výnimočný sú jeho možnosti editácie zvukov a množstvo rôznych efektov. So zvukmi sa môžete skutočne vyhrať. Navyše nástroj má polyfóniu 128 zvukov, čiže bez problémov si môžete na seba navrstviť viacero zvukov s rôznymi efektami a dostanete tak zaujímavé nástroje.

Na jednotlivé nástroje potom môžete aplikovať niekoľko efektov. Treba však počítať s tým, ako to už býva zvykom pri týchto nástrojoch, že každý nástroj nemôže mať vlastné efekty. V praxi to funguje tak, že vytvoríte efekt a potom mu priradíte nástroj, alebo skupinu nástrojov.

Nástroj obsahuje aj arpeggiator, ktorý si môžete upravovať. Bohužiaľ, prítomných je len 128 prednastavení, čo nemôže konkurovať napríklad takej Yamahe, avšak je plne editovateľný, čiže môžete si bez problémov vytvoriť vlastné arpeggiá.

Za možnosti editácie zvukov a efektov dostáva Juno-G vynikajúcich 4,5/5

Odporúčané weby