Poľovníctvo má na Slovensku hlboko zakorenenú tradíciu a v niektorých rodinách sa dedí z otca na syna. Vo väčšine prípadov nejde len o voľnočasovú aktivitu, ale skôr o celoživotné poslanie. Poľovník totiž musí mať nielen kvalitné vybavenie, ale najmä úctu k prírode a úprimnú snahu o jej zveľaďovanie.

zbrane polovnicke noze oblecenie

Oblečenie je základ

Poľovníctvo sa vykonáva za každého počasia, preto býva výber kvalitného poľovníckeho oblečenia dôležitý. Najmä v daždi a v zime by mal každý, kto sa chystá do prírody, dbať na termo spodnú bielizeň a vrchné oblečenie, ktoré má špeciálnu povrchovú vrstvu odpudzujúcu vodu a sneh. Dlhé hodiny na postriežke v premočenom oblečení môžu spôsobiť veľké škody na zdraví, kvôli tomu by každý poľovník mal mať vo svojom šatníku nepremokavé nohavice a bundu, ktorá ho zároveň ochráni pred chladom.

Málokto si vie predstaviť poľovníka bez klobúka. Ten má nielen historický význam a symbolizuje príslušnosť ku skupine, ale tiež je praktickým pomocníkom v letných, ale aj zimných mesiacoch. V lete chráni pred slnečným žiarením (ktoré netreba podceňovať ani pod korunami stromov) a v zime zas pred chladom. Ak zvažujete, že začnete brázdiť poľovnícke chodníčky, mali by ste sa na ne tiež poriadne obuť. Topánky s pevnou podrážkou z nepremokavého materiálu sú samozrejmosťou.

Zbrane a poľovnícke nože

Aj keď je poľovníctvo v prvom rade o ochrane zveri a revíru, v ktorom žije, poľovanie v sezóne patrí k neodmysliteľným činnostiam. Aj lov má svoje pravidlá, najmä pokiaľ ide o spoločnú poľovačku, ktorá je plná symbolov a zvykov. Prístup na ňu majú len poľovníci s pozvánkou. K neodmysliteľným súčastiam patrí pozdrav s každým účastníkom, slávnostný nástup a dodržiavanie bezpečnostných pravidiel, najmä čo sa týka nosenia reflexných prvkov. Do prezenčnej listiny sa okrem účasti zapisuje aj číslo poľovného lístka, zbrojného preukazu a tiež kaliber zbrane.

Poľovník sa bez zbrane nezaobíde. Každý by si ma zaobstarať takú, ktorá mu najviac vyhovuje v závislosti od lovenej zveri. Málokedy sa stáva, že by mal poľovník len jednu zbraň – buď si svoj arzenál kupuje sám, ale zbrane sa tiež často dedia. Dôležité je tiež, aby mal každý pri sebe kvalitné poľovnícke nože od overených značiek. Bežnou praxou býva, že si poľovníci nechávajú svoje zbrane či nože gravírovať.

Súčasťou poľovníckej výbavy bývajú tiež vábničky na zver, ďalekohľady, diaľkomery, kamery s termovíziou alebo nočným videním, baterky a poľovnícke batohy. V lese zas poľovníci nechávajú na rôznych miestach umiestnené fotopasce, ktoré slúžia na monitorovanie pohybu zvierat, ale tiež na vytváranie jedinečných fotografií.

Poľovníctvo nie je lacná záľuba. Investície prichádzajú hneď na začiatku, keď je potrebné zaplatiť za kurzy a skúšky, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou na ceste k vydaniu poľovníckeho preukazu. Keď k tomu prirátate náklady na zbraň, oblečenie, poľovnícke nože a všetko potrebné vybavenie, najlacnejšia verzia vyjde na približne 1000 €. K tomu treba pripočítať aj náklady na starostlivosť o zvieratá a o revír. Najväčšia býva prvotná investícia, ktorá sa postupom času logicky znižuje.

Foto: bigstockphoto.com

Odporúčané weby