Ak uvažujete nad stavbou vlastného domu, pravdepodobne ste sa už stretli s dilemou, či si vybrať projekt domu na mieru alebo nejaký z katalógu. Oboje majú svoje pre a proti, ktoré vyhrajú u vás?

V minulosti boli katalógové projekty domov považované za nekvalitné, navyše bol ich výber veľmi slabý. V súčasnosti sa však karta obracia a čoraz viac ľudí ich vyhľadáva najmä kvôli ich priaznivej cene (v porovnaní s individuálnym projektom na mieru), ale tiež kvôli pestrému výberu pôdorysov a dizajnov.

Jedinečné projekty vytvárané na základe predstáv klienta si však tiež držia svoje pevné miesto a vyberajú si ich najmä tí, ktorí majú konkrétnu ideu o svojom budúcom bývaní alebo si ich projekt vyžaduje individuálne spracovanie kvôli zložitosti terénu či nadmerným rozmerom stavby.

katalogovy dom

Katalógové domy sú dobrá voľba za rozumnú cenu

Jednou z najväčších výhod katalógových domov je cena, ktorá je na rozdiel od projektov na mieru výrazne nižšia. V priemere tak dokážete pri takomto projekte ušetriť až 2000 €. Nie je to spôsobené nízkou kvalitou alebo neúplným vypracovaním. Pri vytváraní katalógového projektu domu sa vždy počíta s tým, že jeden návrh sa predá viacerým zákazníkom, teda že jeho celková cena rozráta. Platí, že ak sa katalógové domy nepredajú aspoň štyrikrát, projekčná kancelária alebo architekt sú v strate.

Katalógové domy by ste si mali zvoliť najmä vtedy, ak vaše predstavy o bývaní nie sú až také špecifické. V súčasnosti sú na trhu rôzne štýly domov – či už ide o klasické štvorcové pôdorysy alebo L-kové, rovnako je to aj pri rozmeroch domov či počtoch izieb. V praxi by si tak medzi takýmito projektami mal dokázať nájsť vyhovujúci dom každý. Ak je navyše váš pozemok rovinatý bez zložitej štruktúry, pri výbere budete mať úplne voľnú ruku.

Každý katalógový projekt je kompletne vypracovaný a v prípade potreby je možné ho aj zrkadlovo preklopiť, aby čo najlepšie sedel na orientáciu toho-ktorého pozemku. Navyše sa tu dajú robiť aj drobné zmeny, ktoré nezasahujú do nosných alebo obvodových stien či konštrukcie strechy – pri veľkých zásahoch do statiky by sa totiž náklady na projekt mohli vyrovnať cene individuálneho projektu.

Individuálne projekty na mieru pre náročných

Pri individuálnych projektoch domov vždy musíte počítať so zvýšenou investíciou. Architekt musí vypracovať projekt úplne od podlahy na základe vašich požiadaviek a tiež všetkých faktorov, ktoré sú kľúčové – charakter pozemku, orientácia na svetové strany, susedné domy a urbanistický plán obce.

Najväčšou výhodou pri takýchto projektoch je to, že (vo väčšine prípadov) môžete mať presne taký dom, aký ste vždy chceli. Týka sa to najmä počtu izieb či netypického tvaru obvodových stien, jednotlivých miestností alebo strechy. Takýto dom je vždy jedinečný a kopíruje nielen vaše predstavy, ale architekt tiež do návrhu môže zapracovať aj moderné riešenia, ktoré váš dom odlíšia od všetkých ostatných. Individuálne projekty sa navyše odporúčajú najmä tým klientom, ktorí majú pozemok so zložitým charakterom do svahu.

Do ceny každého projektu vstupuje viacero faktorov – tým najvýraznejším je najmä ten ľudský. Vypracováva ho najmä architekt, no tak isto tiež profesisti – statik a inžinieri zdravotechniky, vykurovania, požiarnej ochrany a elektroinštalácií. Dôležité je, aby ste pri výbere typu projektu boli úplne stotožnení s tým, čo kupujete. Veď investícia do bývania býva väčšinou na celý život.

Odporúčané weby