Vajíčka sú bežnou a veľmi chutnou zložkou stravy mnohých z nás. Používame ich do rôznych jedál, šalátov, alebo sladkých maškŕt. Čo však robíte so škrupinami? Nevyhadzujte ich, majú totiž skvelé využitie.

Čo ste si o škrupinách skutočne nemysleli...

Jedna škrupina sa skladá z 90% vápnika, ktorý je prírodným minerálom. Jeho chemické zloženie uľahčuje telu jeho absorbciu, pretože je takmer identický ako vápnik v ľudských kostiach a zuboch. Vápnik je veľmi dôležitý pre fungovanie nášho tela. Vytvára kostnú hmotu, predchádza osteoporóze, normalizuje funkciu nervov a svalov, podporuje spánok a reguluje srdcový tep. Je tiež dôležitý pre fungovanie imunologických buniek a pomáha nám získať zdravú pokožku a vlasy.

Avšak existuje niekoľko faktorov, ktoré odvádzajú vápnik z tela. Niektoré z nich sú: káva, alkohol, sedavý spôsob života a sýtené nápoje. Ženy v menopauze, tehotné ženy, ľudia, ktorí trpia poruchami trávenia a starší muži sú obzvlášť náchylní na jeho nedostatok. Ak ho začneme prijímať vo vyšších dávkach, môže zastaviť rozvoj osteoporózy, môže pomôcť aj v boji proti vysokému cholesterolu a vysokému krvnému tlaku a tiež môže stimulovať kostnú dreň pre výrobu krvných buniek.

Čo sa týka vaječných škrupín, nielen, že sú bohaté na vápnik, obsahujú aj železo, meď, mangán, zinok, fluór, fosfor, chróm a molybdén. Preto mnohí odborníci odporúčajú konzumovať 1,5 až 3 gramov drvenej škrupiny ako účinný doplnok vápnika.

Tu je pár typov ako škrupiny použiť, pomôžu vám dokonca vyriešiť niektoré zdravotné problémy...

Štítna žľaza

Umyte, osušte a rozdrvte 8 vaječných škrupín. Odšťavte dva citróny, nalejte šťavu cez škrupiny a nechajte zmes v chladničke niekoľko dní. Skontrolujte či sú škrupiny namočené a zmäkli. Potom kvapalinu prefiltrujte a premiešajte s 1 kilogramom medu a litrom pálenky. Nechajte to na 7 dní pred použitím odstáť. Konzumujte 1 lyžičku po jedle, dva až štyri krát denne.

Gastritída, vredy

Rozdrvte toľko škrupín aby ste získali 1 čajovú lyžičku a zmiešajte s lyžicou cukru a lyžicou rozdrvených vlašských orechov. Užívajte lyžicu tejto zmesi 20 dní 3 krát denne. Môžete tiež škrupiny rozdrviť, postačí na hrot noža a zmiešať s 2 lyžicami citrónovej šťavy. Keď sú škrupiny mäkké, pridajte 1 deciliter horúceho mlieka. Užívajte to 2 krát denne, ráno na lačný žalúdok a večer pred spaním.

Čistenie krvi a posilnenie tela

Umyte 4 alebo 5 vaječných škrupín, rozdrvte a dajte ich do 3 litrov vody. Nechajte túto zmes v chladničke po dobu 7 dní. Vypite dve až tri šálky tejto vody denne s trochou citrónovej šťavy.

Chladiť či nechladiť?

Určite ste možno ani netušili koľko priaznivých účinkov také škrupiny vajíčok majú, no popravde zamysleli ste sa nad tým ako vajíčka správne skladovať? Už je asi nejako všeobecne dané, že automaticky patria do chladničky. Je ale naozaj potrebné vajíčka chladiť?

Najväčšie riziko, ktoré vajcia so sebou prinášajú sú baktérie Salmonely. Odborníci zistili, že in-vitro vloženie salmonely do vajec je úspešnejšie u nechladených vajec ako u chladených. No mali by ste tiež vedieť, že mnohí odborníci si v skutočnosti myslia, že chladiť vajcia nie je naozaj nevyhnutné, pretože existuje mnoho iných prostriedkov ako sa salmonele vyhnúť, napríklad: hygiena, kontroly apod. V Európskych krajinách je mnoho kurčiat očkovaných proti salmonele, tým sa automaticky minimalizuje potreba chladenia.

Čo by ste mali teda robiť?

Ak sa k vám dostanú vajcia veľmi čerstvé od lokálneho dodávateľa, ktoré sú navyše veľmi chutné a bohaté na zdravé živiny – potom ich môžete skladovať pri izbovej teplote. Ale, ak si kúpite vajcia z miestnych supermarketov, potom by ste ich mali držať v chladničke. Je to preto, že ak sú vajíčka v supermarkete udržované v chlade, v prípade, že ich necháte pri izbovej teplote, vytvorí sa ideálne prostredie pre rast baktérií. Mali by ste tiež zahodiť vajce, ktoré má vôňu a vyhnite sa aj konzumácii vaječných škrupín. Preto ak chcete vyskúšať recepty spomínané vyššie, pokúste sa zohnať si domáce vajíčka.

Na otázku či si teda kupovať vajcia od spoľahlivého zdroja prírodných vajec a navyše od sliepok, ktoré majú postačujúci životný priestor a denné svetlo je snáď každému jasná. Chov sliepok navyše nie je vôbec nejako zložitý, samozrejme pokiaľ máte kde. Aj my doma toto vtáctvo chováme, a teda poviem vám, nemôžem vajcia z obchodu a tie „naše“ ani len porovnať, lebo by som ich na smrť urazila... Tieto vajíčka sú zdravé a obsahujú množstvo zdravých živín.

Odporúčané weby