V dnešnej záplave spotrebného tovaru nie je jednoduché sa orientovať. Rovnako je to aj v prípade detských cyklosedačiek. Popularita cyklistiky neustále rastie vďaka jej nespornému prospechu pre zdravie, ale aj vďaka nedávnym úspechom našich cyklistov.

Popularite cyklistiky napomáha aj aktívne budovanie cyklochodníkov. Cyklistika je ideálnym športom pre celú rodinu, je však nutné vyriešiť prepravu menších detí.Na tento účel slúžia cyklosedačky, prípadne rôzne druhy cyklovozíkov.

Cyklosedačky

Cyklosedačky sú určené pre deti, ktoré samé sedia a udržia hlavu. Spravidla je to 18 mesiacov. Nosnosť býva spravidla do 22 kg. Pri výbere cyklosedačky je dôležité zvážiť, ako ju budete najčastejšie používať. Ak pôjde o dlhšie cesty, je vhodné zvoliť drahší a pohodlnejší model zaklikávacej tzv. samonosnej sedačky, ktorá lepšie pruží. Ak pôjde len o krátke cesty, môžme zvoliť menej pohodlný lacnejší variant.Každopádne dieťa by sa malo v sedačke cítiť príjemne a mala by mu sedieť aj anatomicky.

Ceny detských cyklosedačiek sa pohybujú od 30 až po 100 EUR. Pri exkluzívnych modeloch to môže byť aj viac. Platí však zásada nešetriť na bezpečnosti. Sedačky by mali vyhovovať platným technickým normám.

Rozhodnúť o kúpe toho ktorého modelu detskej sedačky vám môžu uľahčiť aj testy a recenzie ohladne bezpečnosti jednotlivých výrobkov. Na internete je ich dostatok, od certifikovaných inštitúcií až po hodnotenia samotných užívateľov.

Cyklosedačky je možné v zásade rozdeliť na dva druhy - predné a zadné, pričom zadné môžu byť upevnené na rámovú trubku bicykla prostredníctvom zaklikávacieho systému, alebo na zadný nosič. Predné cyklosedačky sa upevňujú na rám bicykla.

Cyklosedačky sa delia taktiež podľa hmotnosti, ktorú sú schopné uniesť a veľkosti. To je potrebné zhodnotiť pri kúpe pre konkrétne dieťa. Najlepšie je sedačku vyskúšať priamo v predajni a potvrdiť si, že dieťaťu vyhovuje, prípadne či konštrukcia sedačky umožňuje uchytenie na váš typ bicykla.

Zadné cyklosedačky

Z pohľadu bezpečnosti sa osvedčili zadné zaklikávacie cyklosedačky. Dieťa v nich má lepšie krytú tvár pred prachom, nečistotami a hmyzom a navyše neprekáža cyklistovi v šliapaní do pedálov, z dôvodu, že sedí za jazdcom. Tým má jazdec celkovo lepšiu kontrolu nad bicyklom. Naproti tomu, nevýhodou je obmedzený prehľad o chovaní dieťaťa. Dieťa má taktiež menší výhľad.

Zaklikávacie samonosné sedačky sú nesené na dvoch zahnutých oceľových tyčiach, čo má za následok ich dobré odpruženie. Výhodou môže byť ďalej jednoduchá montáž a demontáž na bicykel, prípadne praktické prehadzovanie medzi jednotlivými  bicyklami. Existuje možnosť samostatne dokúpiť potrebné množstvo zaklikávacích držiakov na jednotlivé bicykle.

Rýchlu demontáž oceníte aj v prípade, ak potrebujete sedačku často a rýchlo odstrániť počas pravidelného skladovania bicykla v obmedzenom priestore.

Zadné cyklosedačky upevňované na nosič sú často identické so zaklikávacím modelom, rozdiel je len v upnutí a nižšom odpružení v dôsledku pevného uchytenia na nosič bicykla. Upevnenie je realizované formou zverákového uchytenia. Hoci sú takéto sedačky pomerne univerzálne, pri kúpe je vhodné overiť si, či na váš nosič bude sedieť ako aj nosnosť samotného nosiča.

Pri zadných cyklosedačkách môže rozhodnúť i možnosť súčasného upevnenia cyklobrašien, čo býva často nerealizovateľné, avšak niektorí výrobcovia to umožňujú.

Predné cyklosedačky

Predné cyklosedačky sú vhodné pri presunoch na kratšie vzdialenosti a majú nosnosť do 15 kg. Dieťa je v nich menej chránené pred poveternostnými podmiekami, prachom, či hmyzom. Takéto umiestnenie sedačky obmedzuje pedálovanie, voľnosť a celkovú kontrolu bicykla. Výhodou je, že dieťa máte viac pod kontrolou a máte prehľad o jeho aktuálnom stave. Dieťa má z takejto sedačky lepší výhľad.

Detské cyklosedačky môžu byť ďalje rozlíšené rôznou mierou komfortu, možnosťami nastavenia, napr. držiakov nôh, alebo možnosťou naklápania celej sedačky.

Pri všetkých typoch sedačiek je dôležité skontrolovať upínací mechanizmus bezpečnostných pásov. Pri testoch niektorých modelov bolo odhalené nedostatočné zabezpečenie proti rozopnutiu pásov dieťaťom.

Pri kúpe detskej cyklosedačky nesmieme zabúdať ani na nákup vhodnej helmy. Ceny sa pohybujú od 20 EUR. Je vhodné prilbu pred kúpou vyskúšať, aby správne sedela. Najlepšie ak ju vyskúšate s dieťaťom priamo v sedačke, a skontrolujete, či si prilba a zadné operadlo vzájomne neprekážajú.

Cyklovozíky

Cyklovozíky sú nepomerne drahšou alternatívou oproti cyklosedačkám, avšak môžu byť nevyhnutnosťou, pokiaľ chcete prevážať dieťa, ktoré ešte nie je schopné samostatne sedieť a udržať hlavu. Cyklovozíky totiž disponujú príslušenstvom (rôzne typy vložiek), ktoré prepravu malých detí umožnia. Okrem toho sú v ňom deti pomerne dobre chránené pred poveternostnými vplyvmi, vozíky sú ľahké, skladné a možno v nich prepravovať veľké množstvo batožiny, ktorú môžete potrebovať práve pri opatere dieťaťa na cestách. Cyklovozík sa takto stáva výborným riešením pre ľudí, ktorí radi trávia voľný čas v prírode a sú limitovaní možnosťami detí.

Prednosťou cyklovozíkov je skladnosť, keď ho behom pár sekúnd dokážete zložiť a uložiť na relatívne malú plochi, prípadne jednoducho premeniť na potrebný účel použitia napr. kočíkovanie v meste.

Cyklovozík je navyše možné jednoducho upraviť na viacero variánt použitia - behanie, bežkovanie, prechádzky v meste, alebo teréne. Jednoducho vymeníte príslušný typ kolies resp. nasadíte lyže a môžete vyraziť. Nevýhodou býva vysoká cena doplnkového sortimentu napr. lyží, ktoré nemusia byť v základnom súbore vybavenia. Problematické sú i ceny a dostupnosť niektorých náhradných dielov.

V súčasnosti na trhu pôsobí viacero výrobcov cyklovozíkov a ceny sú veľmi rôznorodé, hoci aj spodná hranica je pomerne vysoká. Ceny sa pohybujú od 300 - 400 EUR vyššie. Najluxusnejšie odpružené modely stoja dokonca cez 1000 EUR. Problém nastáva, ak sa v takomto vozítku vášmu drobcovi nepáči, čo vôbec nemusí byť ojedinelé a navyše ukáže sa to až počas samotného použitia.

Cyklovozíky sú vhodné na prepravu detí od troch mesiacov za predpokladu použitia vložky pre takto malé deti. Pri malých deťoch je nutné vhodne zvoliť dĺžku doby jazdy, pravidelné prestávky a vyvarovať sa príliš častých otrasov.

Cyklovozíky možno rozdeliť podľa komfortu (odpruženie a pod.) a počtu miest na sedenie. Cyklovozíky sú zväčša ponúkané jednomiestne a dvojmiestne ako varianta s odpružením alebo bez odpruženia. Jednomiestne vozíky sú logicky skladnejšie a ľahšie na ťahanie. U dvojmiestnych treba zvážiť celkovú hmotnosť po naložení detí a rozmery. Nemusí vám totiž vojsť na obvyklé miesto vo výťahu, byte, aute atď resp. manipulácia bude náročnejšia. Môže byť preto vhodnejšie voliť variantu jednomiestny vozík a pre ďalšie dieťa cyklosedačka.

Odpružený cyklovozík je vhodný najmä do terénu, hoci jednoduchší lesný terén zvlátne aj neodpružený cyklovozík. Je potrebné prispôsobiť rýchlosť jazdy s ohľadom na dieťa.

Cyklovozíky by mali spĺňať platné bezpečnostné normy, napriek tomu musíte mať na zreteli, že pri ťahaní nemáte úplny prehľad o stave dieťaťa ani premávky mimo vážho zorného poľa.

Výhodou cyklovozíkov je možnosť prepravy pomerne veľkého množstva batožiny, ktorú môžete naložiť do samostatného oddelenia, za kokpitom dieťaťa. Treba však brať do úvahy celkovú nosnosť cyklovozíka ako aj silu potrebnú na jeho ťahanie. Pôsobeneie vysokej hmotnosti pocítite najmä v stúpaniach, či počas veterného dňa. Naopak hmotnosť naloženého cyklovozíka má tendenciu tlačiť vás dolu kopcom dodatočnou silou a preto je vhodné mať správne nastavené a funkčné brzdy na bicykli samotnom.

Cyklovozíky sa upevňujú k zadnej osi kolesa bicykla a sú zabezpečené poistným popruhom. Rovnako je možné zafixovať každé koleso brzdou resp. zakúpiť doplnkovú ručnú brzdu, ktorú oceníte najmä pri kočíkovaní dole kopcom, kedže naložený vozík má tendenciu ťahať vás pomerne veľkou silou.

Cyklovozík verzus cyklosedačka

Celkovo má dieťa v cyklovozíku väčší komfort prepravy ako v cyklosedačke. Môže v ňom ležať, hoci sedadlo vnútri cyklovozíka z bezpečnostných dôvodov umožňuje skôr polohu medzi sedením a ležaním, čo nemusí vyhovovať každému dieťaťu. V cyklovozíku môže byť dieťaťu teplo, keďže pôsobí ako fóliovník, alebo naopak príliš zima. Je nutné zvážiť aktuálne počasie a podľa toho dieťa obliecť. Naproti sedačke je dieťa v cyklovozíku oveľa lepšie chránené pred poveternostnými vplyvmi prípadne nehodami - nehrozí pád z výšky a konštrukcia by mala odolať aj väčším nárazom napr. nárazu auta. Dieťa však v cyklovozíku nemáte možnosť dôkladne sledovať, preto je nutné robiť pravidelné prestávky v jazde, prípadne mať za sebou ďalšieho cyklistu, ktorý vozík priebežne kontroluje. Nevýhodou cyklovozíkov sú aj drahé a horšie dostupné náhradné diely.

 

 

Odporúčané weby