Malta je štátnym zriadením republikou, ktorá sa rozdeľuje na 6 krajov - districtov. Rozloha štátu je 315,6 km2, pozostávajúci z troch ostrovov tri obývané ostrovy (Malta 245,7 km2, Gozo 67,1 km2, Comino 2,8 km2) a dva neobývané skalné útesy (Cominotto, Filfla). Týmto sa radí na 2.miesto podľa rozlohy európskych miništátov.

Malta pozostáva z troch ostrovov, ktoré ležia v západnej časti Stredozemného mora. Ostrovy sú budované vápencami, povrch porastený krovinami sa smerom na juhozápad mierne dvíha. Severné pobrežie, členené zálivmi a zátokami, je ploché, južné a západné pobrežie tvoria strmé skalné útesy s viacerými jaskyňami. Gozo je sesterský ostrov a druhý najväčší ostrov krajiny. Krajina pozostáva z kopcov, na ktorých sú postavené byty, strmé údolia, drsné útesy a vily, ktoré sa nachádzajú medzi broskyňovými, citrónovými a olivovými hájmi. Na najväčšom ostrove Malta je z pohľadu turistiky najvýznamnejším mestom VALLETTE. Mesto bolo postavené koncom 16. storočia rytiermi Sv. Jána ako nové hlavné mesto ostrova a čo je dôležitejšie, ako pevnosť veliaca impregnovanej pozície cez ostrovy. Mesto sa vyvíjalo okolo terajšej ulice Republic Street, Old Bakery Street a Merchants Street, neskôr obsahovalo niektoré najkrajšie ukážky maltskej štýlovej barokovej architektúry na ostrovoch. Málo, respekt. nízko hornaté ostrovy, kde najvyšším bodom je hora Dingli (253 m.n.m.) sú chudobné na nerastné suroviny. Preto aj väčšina obyvateľstva pracuje v službovom sektore.
Etnické zloženie Malty je tvorené Malťania 96 %, Briti 2 % a ostatní 2 %. Hlavným náboženstvom je rímsko – katolícke 97 %, potom anglikánske 1 % a ostatní 2 %. Ženy, samozrejme ako všade na svete, sa tu dožívajú vyššieho veku ako muži. U žien je to 80 rokov a u mužov 74 rokov. Malta už nieje tak vyspelou krajinou ako predchádzajúce miništáty. Vidieť to aj na ukazovateľoch ako je dojčenská úmrtnosť, ktorá tu činí 11 ‰, či analfabeti, ktorí tvoria 4 % obyvateľstva. Úradným jazykom je maltština a angličtina. Väčšina obyvateľstva pracuje v službách 70 % potom v priemysle 27% a zvyšok v poľnohospodárstve 3 %. HDP je 8710 USD/obyv. a menovou jednotkou je maltská líra.
Malta bola mimoriadne dôležitým britským strategickým bodom od roku 1800. V roku 1964 získala späť svoju nezávislosť. Hospodárstvo sa v minulosti orientovalo na služby britskému vojnovému námorníctvu, dnes sú preň charakteristické tie odvetvia, ktoré majú vysoké nároky na množstvo pracovnej sily (textilný a odevný priemysel, ktorý je zameraný hlavne na výrobu obuvi, konfekcií a rôznych textílií. Potom je to strojárenstvo, elektrotechnický priemysel, výroba liekov a výrobkov z plastov a kovových materiálov). Vyvážajú sa rôzne stroje a dopravné zariadenia. Elektrická energia pre priemysel sa vyrába v elektrárni na mazut. Na Malte je nedostatok pitnej vody, túto zabezpečuje zariadenie na odsoľovanie morskej vody.
Poľnohospodárstvo Malty je zamerané na pestovanie pšenice, jačmeňa, zemiakov, strukovín, zeleniny, južného ovocia a vinnej révy. Je to pomerne veľa na podiel ornej pôdy z celkovej rozlohy. Orná pôda tu tvorí 32%, 3% zaberajú stále plodiny, lesov a zalesnených území tu je 4%, zvyšok plochy sa používa na rôzne iné účely. Na Malte je samozrejme dosť rozšírený aj rybolov a chov ošípaných.
Cestovný ruch na malte je zameraný hlavne na prímorskú rekreáciu. Na Malte je veľmi dobrý výber reštaurácií a kaviarní od luxusnejších až po rýchle jedlá zahrňujúc čínske reštaurácie, hostince s jedlami z rýb a hostince pri pobreží a bary. Mnoho podnikov ponúka obsluhu, ale veľa barov a kaviarní má pultový predaj. Miestne jedlá zahŕňajú lampuki pie, bragoli a fenek (zajac uvarený na víne). Bravčové a rybacie jedlá sú doporučované a zelenina chutí vynikajúco. Najlepšie maltské ovocie sú pomaranče, grapfruity, tiež delikátne jahody, melóny, moruše, mandarínky, granátové jablká a figy.
Ubytovanie na Malte je poskytované v hoteloch, prázdninových komplexoch, hosťovských domoch, hostincoch alebo v súkromných bytoch. Veľa hotelov ponúka značné zľavy, hlavne počas nízkej sezónny. Sú očakávané obvyklé európske zdvorilosti, ale veľký dôraz sa kladie na úctu pred náboženskými symbolmi, ak navštívite napríklad kostol, očakáva sa že budete mať zakryté ramená a nohy. Fajčenie je zakázané na verejnej doprave a v niektorých verejných budovách, zahŕňajúc kiná.
Na ostrovoch je niekoľko diskoték. Ruleta, black jack a iné hazardné hry si môžete zahrať v Dragonara kasíne, St. Julian´s alebo v Oracle kasíne, Qawra. Manoelské divadlo je jedno z najstarších v Európe. Kiná premietajú hlavné anglické a americké filmy. Špeciálne kúpy zahŕňajú maltské tkaniny, fúkané sklo, hrnčiarske výrobky, keramiku, bábiky, medené a mosadzné výrobky. Malta je známa tiež ručne robenými čipkami a striebornými a zlatými FILIGREE. Na ostrovoch sa nachádza počet scénických bodov, ktoré sú dostupné len pešo, čo znamená, že sú tu obľúbené turistika tak, ako aj cyklistika (sú najlepšími spôsobmi, ako preskúmať ostrovy).
Z dopravy je pre zahraničných turistov najpríťažlivejšia letecká doprava. Maltské národné aerolínie sú Air Malta (KM). Ostatné aerolínie na Malte zahŕňajú: Aeroflot, Austrian Airlines, Alitalia, CONDOR, Corsair, Egyptair, GB Airways, Gulf Air, Lufthansa, Swissair a Transavia.
Medzinárodné letisko Malta International (MLA) (Luga), je vzdialené 5km (3 míle) juchovýchodne od Valletty (čas cesty je 15 minút). Autobusy pravidelne odchádzajú do a z Valletskej mestskej brány. Medzi Maltou a Gozom je počas celého roka k dispozícii helikoptérový servis. Je to rýchla alternatíva cestovného servisu, ktorá premáva osem-krát denne a zoberie desať pasažierov, let trvá do pätnástich minút.
Hlavné prístavy sú Valleta, Marsaxlokka Mgarr/Gozo. Lodná doprava má linky do prístavu Catania na Sicílii, Pozzallo a Syracuse. Na týchto cestách premávajú parníky a catamarans (čas cesty je 1 hod a 30 minút) a trajekty, prepravujúce autá (čas cesty je 3 hodiny). Plavby sa robia tiež do Talianska (do Reggio Calabria, Geona a Livorno) a trajekty do Tripoli (Libya). V Catanii sú spoje s Tripoli a Benghazi. Pasažierska loď premáva niekoľko krát denne medzi Cirkewwou na Mmalte a Mgarrom v Gozo, so spojením do Comina. Prestupový čas je okolo 30 minút. Plavby na Comino premávajú od polovičky marca do polovičky novembra.
Cestná sieť má dĺžku 2 254 km. Jazdí sa na ľavej strane vozovky. Rýchlostný limit je 64 km/hod (40 míľ/hod) na diaľnici a 40km/hod (25míľ/hod) v zastavaných oblastiach.Dobré miestne služby, čo sa týka autobusovej dopravy, sú poskytované z Luqi, Valetty, Sa Maisonu a Victorie (Gozo) do všetkých miest. Taxi: Ľahko ich rozpoznať, pretože vodiči sú celí oblečení do bielej farby. Taxíky sú metrážované a ceny kontrolované vládou. Je najlepšie, keď budete súhlasiť s cenou pred odchodom.

Odporúčané weby

Čo je vhodnejšie pre Vašu dovolenku? Chata s bazénom alebo chata s vírivkou? Najaktuálnejšie informácie a najvhodnejšie ubytovacie zariadenia presne podľa Vašich požiadaviek nájdete rýchlo a jednoducho priamo na portáli MegaUbytovanie.sk.